Общо 16 заявления за финансово подпомагане на процедури и дейности по асистирана репродукция на двойки и семейства в община Асеновград са били разгледани и одобрени през 2019 г. Помощта, отпусната на всеки от кандидатите, е в размер на по 2 000 лева, или общо 32 000 лева за миналата година. Точно 69 на брой са семействата с репродуктивни проблеми в Асеновградско, одобрени за периода от приемане на Правилника за финансово подпомагане - през септември 2012 г. до края на декември 2019 г. 1 от тях е кандидатствало за финансиране в 5 календарни години. Други 5 от двойките пък са поискали финансова подкрепа 4 пъти, а още 5 са получили помощта 3 календарни години. 20 от семействата са кандидатствали и съответно също са били одобрявани по два пъти. 38 двойки с репродуктивни проблеми от община Асеновград са получили финансовата подкрепа по веднъж.
Общо 122 са обработените за посочения 7-годишен период заявления. 231 500 лева е сумата, отпусната на семействата до момента. 32 са родените бебета в община Асеновград от началото на кампанията до сега, като през 2020 г. се очаква на бял свят да се появят още 4. Успеваемостта на общинската програма за асистирана репродукция е в рамките на 52%. На редовното си заседание през този месец общинските съветници в града одобриха отпускането на финансово подпомагане на още 2 двойки, които ще получат по 2 000 лева.
В продължение на дейностите по подпомагане на семействата с репродуктивни проблеми община Асеновград и Фондация „Искам бебе” планират организирането на кампания за повишаване информираността по отношение на донорство на генетичен материал. Предвидено е събитието да се състои в края на април тази година, а мястото - Градска библиотека "Паисий Хилендарски" в Асеновград. Ще бъде организирана информационна кампания с лектори - лекари специалисти в областта на репродуктивното здраве и донорството на генетичен материал. В инициативата може да се включи всеки желаещ напълно безплатно. Медиците ще провеждат консултации на място с присъстващите и ще отговарят на въпроси, касаещи донорството на генетичен материал.
Донори могат да станат както жени, така и мъже, а интервенцията е безплатна, напълно безопасна за пациентите и почти безболезнена, уверяват специалистите. Процедурата при дамите трае около месец, като за успешната й реализация се провежда стимулация на яйчниците. Една жена може да стане донор до 3 пъти в живота си, в зависимост от здравословното й състояние. Условие е донорката да е на възраст до 34 г. и да е раждала поне веднъж. Преди да се предприемат действия по стартиране на процедурата задължително се извършва пакет от изследвания на пациентите. Мъжете също могат да станат донори, като даряват еякулат. Тук лимитът е не повече от 8 до 10 пъти.
От началото на тази година до 21.01.20 г., когато обичайно се празнува Бабинден, новородените в МБАЛ-Асеновград са общо 19. 11 от тях са момчета и 8 са момичета. 10 от бебетата са се появили на бял свят по естествен начин, а другите 9 - оперативно. За цялата 2019 г. родените в болницата в Асеновград малчугани са 294 на брой. 164 от тях са момичета, а останалите 130 са момчета. От всички раждания, 179 са се случили естествено, а 115 - оперативно.