Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Намаляват замърсяването на въздуха над Асенoвград чрез прекратяване ползването на въглища

30 август 2017, 16:31 часа • 7237 прочитания

Завишение на праговата стойност над нормално допустимите за опазване на човешкото здраве е регистрирана на територията на община Асенoвград. Проучванията са за референтните 2014 г. - 2015 г.

Фините прахови частици и Кадмий са най-честите замърсители на въздуха в асенoвградски регион, сочат данните от имисионния контрол.

За решаването на проблема със замърсяването и по насока от РИОСВ-Пловдив, Община Асенoвград е изготвила и изпълнява Програма за намаляване нивата на замърсяване с фини прахови частици и Кадмий и достигане на установените норми в атмосферния въздух с План за действие 2016 г. – 2019 г.

Територията, за която е установено превишаване нивата на замърсителите, обхваща малка част от Първи, Пети и Шести район. Първи район включва кварталите „Христо Ботев“, „Възраждане“ и „Лозница“. В Пети район се вписват кварталите „Васил Левски“, отново „Възраждане“, „Единство“ и „Баба Тонка“.

Шести район включва кварталите „Долни Воден“ и „Горни Воден“. Източници на замърсители с фини прахови частици в градовете обичайно са изгарянето на дърва, горива и въглища за битово отопление и изгорели газове от автомобилите – при триене на автомобилните гуми с асфалта, при износване на накладките на спирачките и суспндиране на прах от пътните платна. Кадмий, пък, се изпуска при почвен прах и пожари.

Антропогенните източници на веществото са производството на цветни метали, желязо, стомана и цимент, изгараяне на въглища, отпадъци и съвсем малки количества от дизелови горива. Анализът показва, че през зимния период са измерени най-високите нива на наличие на фини прахови частици, което определя и произхода им – битовото отопление в комбинация с неблагоприятни метеорологични условия. Една от мерките за справяне с проблема е въвеждане на собствена система за контрол на изразходените от населението твърди горива. Целта на посочените мерки е постепенно намаляване и прекратяване ползването на въглища, както и недопускане изгрянето на синтетични отпадъци в битовия сектор.

И още - провеждането на широка разяснителна кампания за подобряване енергийната ефективност на сградите. Благоустрояване на зелените площи чрез допълнително озеленяване. Ремонт и възстановяване на повредени пътни и тротоарни натилки, машинно миене и почистване на основната пътна мрежа в града. Системен контрол към всички строителни обекти за недопускане емитиране на прах и замърсяване на инфраструктурата. Друга основна част от Програмата за периода 2016 г. - 2019 г. е извеждането на транзитния трафик от моторни превозни средства през обходни и околовръстни пътни участъци на Асеновград.

Според анализа е належащо понижаване процентното съдържание на Кадмий в праховите емисии, изхвърляни от комините в атмосферния въздух от технологичните и вентилационни съоръжения на „КЦМ” - до степен, покриваща целевите норми от 5 ng/m3. Възможно е това да оказва съществено влияние поради близостта си и посоката на преобладаващите западни и северозападни ветрове към квартал „Долни Воден“ и централната градска част на Асеновград. Предвижда се проблемът да бъде решен с въвеждането в редовна експлоатация на реализирания проект „Ново оловно производство”.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес