Общо 11 професионални приемни семейства в община Асенoвград се грижеха през 2017 г. за деца, лишени от родителски грижи и подрастващи в риск. През миналата година 14 малчугани са пребивавали в приемни семейства, за различен период от време. Към края на мессец декември 2017 г. на територията на общината такъв вид грижа се е полагала за общо 10 деца. От 11 през 2017 г., към днешна дата, броят на приемните семейства в община Асенoвград е намалял до девет.
Целта на функционирането на приемните семейства е да се подкрепи процеса на деинституционализация на деца, като се създаде и реализира устойчив модел за развитие на заместваща семейна грижа за подрастващи, настанени в специализирани институции, или в риск от изоставяне.
Изискванията, на които трябва да отговарят кандидатите, са подробно описани в Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях. Желаещите да бъдат „професионални“ родители следва да подадат заявление по образец до Дирекция „Социално подпомагане“-Асеновград. За да им бъде предоставено дете за временно отглеждане е необходимо кандидатите да отговарят на няколко условия. Трябва да не получават месечни социални помощи по реда на Закона за социалното подпомагане, да не са осъждани и да не е образувано срещу тях наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер, да не страдат от болести като ХИВ/СПИН, Хепатит, Сифилис и редица други.
Оценяването и одобрението на кандидатите се извършва от специализирана комисия и след неколкократно проведени срещи между т. нар. „доставчици“ и желаещите да се грижат за дете. За 2018 г. Община Асенoвград планира утвърждаване на още две нови приемни семейства. Дали бройките ще бъдат попълнени, предстои да разберем.
Проектът „Приеми ме 2015“ е алтернативна форма за отглеждане на деца в риск в семейна среда, жертви на насилие или трафик, както и на непридружени бежанци. През настоящата година специален фокус ще се постави върху настаняването на бебета до 3-годишна възраст.
Приемната грижа се осъществява по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014-2020“. Стойността му е около 7 000 лева месечно, в зависимост от броя на децата и осиновяванията. По проекта Община Асеновград е партньор на Агенцията за социално подпомагане.