Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На фона на цялата страна, ще се вдигне ли такса смет и в Асеновград?

25 ноември 2019, 08:51 часа • 2868 прочитания

Може да се наложи увеличение на таксата за битови отпадъци в Асеновград. Това заяви пред журналисти кметът на града доктор Христо Грудев. Причина за евентуалната мярка е повишаване цената на тон депониран отпадък, която влиза в сила за цялата страна от 01.01.20 г. От 57 лева сумата се увеличава на 95 лева за тон. Целта е държавата да принуди общините, които разполагат с депа за твърди битови отпадъци да изградят сепарираща и компостираща инсталация и 50% от депонирания отпадък да се връща обратно в икономиката.

Още: 32-годишен спаси богоявленския кръст в Асеновград

Още: Доброволци от Асеновград зарадваха деца в неравностойно положение

"Това е така наречената "кръгова икономика" в екологията. Метал, стъкло, картон, пластмаса, биоразградими отпадъци да се върнат в икономиката, промишлеността и енергетиката и да могат да се ползват. По този начин продължителността на пълнене на депото става почти двойно по-голяма. Например, това, в Асеновград, както е планирано да се напълни за 50-60 години, с тази мярка срокът за ползване ще стане 80-90 години", обясни Грудев. Той допълни, че единственият вариант, по който е било възможно таксата за отпадъци в Асеновград да не се повиши сега, е бил още преди няколко години да се създаде проект и съответно да се изгради и вече да функционира сепарираща и компостираща инсталация.

"Ако това се беше случило, общината щеше да продължи да плаща по 57 лева за тон. И сега искаме или не, минаваме на 95 лева за тон отпадък и трябва да повишим промила", заяви кметът. За сравнение, в околни на Асеновград общини също се налага завишаване на промила. Например, в Димитровград за жилищни имоти става 5,5 промила на 1 000, а за нежилищни имоти (фирми) - 9 промила. За Първомай: жилищни имоти - 7,5 промила; нежилищни имоти - 13,3 промила. Община Карлово: жилищни имоти - 4,1 промила; нежилищни имоти - 13 промила. Хасково: жилищни имоти - 3,5 промила; нежилищни - 13 промила. Към момента експертите в община Асеновград, ангажирани с екологията, извършват изчисления и се очаква да предложат различни варианти.

"Ще се спрем на такова увеличение, че да е максимално социално поносимо, за да не се натоварват гражданите и фирмите и ще дотираме от общинския бюджет за сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъка", обясни доктор Христо Грудев. Той допълни, че инспектори от еко отдела на община Асеновград се движат в камионите заедно със служителите от сметопочистващата фирма, за да наблюдават и контролират процеса. Следят как се осъществява сметосъбирането, дали се обработват всички контейнери и дали се почиства около съдовете за смет. Администрацията в града обмисля да бъдат извършени и промени в графика на сметопочистване.

Още: Стартира конкурсът „Най-добро домашно вино“ в Асеновград

Още: Наградиха добрите дела в Асеновград

"Вече сме почти наясно в кои зони и квартали се изхвърля по-малко и в кои - повече отпадък и така разпределяме машините, че там, където е по-натоварено да се почиства по-често. Вижте, в последните години въпросът с екологията стана много актуален в целия свят. Затова възнамеряваме тази сфера да бъде сред приоритетните отрасли на община Асеновград". Кметът припомни, че през миналия месец е бил сключен договор с досегашната сметопочистваща фирма - "КМД".

Христо Грудев обобщи, че в момента общината няма финансовата възможност за близо два месеца да заплати на фирмата, но ще бъде намерена форма плащането да бъде извършено, за да не се стопира дейността по сметосъбирането. "Бях подготвен, но не очаквах, че е толкова тежко състоянието на общината. Затова благодаря на асеновградчани за доверието и подкрепата. Не се оплакваме от трудността. Искам да кажа, че може би, година и половина-две ще пребоксуваме, но ще се справим с финансовото състояние", каза в заключение Грудев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес