Трагедията, която се разигра в Русе в последните дни, безспорно е една от най-зловещите, случвали се някога в у нас. Безпричинно и принудително бе прекъснат пътя на млада и успяваща жена. Събитията около жестокото убийство на журналистката Виктория Маринова предизвика редица реакции, коментари и въпроси, част от които все още са без логичен отговор. Ситуацията провокира екипът на Actualno.com да проучи всъщност само в Русе ли съществуват зони, които биха могли да бъдат опасни за посещение, и кои са тези места в други градове на страната. Анкета сред асеновградчани показа, че в града на Иван Асен има доста потенциално опасни кътчета.
Най-често посочваното в проведеното допитване е мястото около жп гарата в Асеновград. Там е разположен парк, в който осветление и видеонаблюдение липсват. Последният влак пристига от Пловдив около 23:00 ч. Особено в есенно-зимния период, когато се стъмнява и по-рано, е страшничко да се преминава през алеите, защото не се знае какво може да те очаква там – от крадци и пияни до бездомни кучета, коментират пространството асеновградчани.
Местността около Спортна зала "Асеновец" също се отчита като една от потенциално опасните. Сградата е разположена край затворена улица, чийто край достига до неподдържан пешеходен мост, излизащ на околовръстното шосе на Асеновград. Ежедневно тренировки в залата провеждат десетки ученици и младежи и поради отдалечеността на сградата, често се налага родители да водят и взимат децата си.
Младежкият хълм край Палеонтологичен музей "Димитър Ковачев" в града също намира място в неприятната статистика. През 80-те години на миналия век, около празненствата за 1300-годишнината на България, са се случвали престъпления, за които злите езици говорят, че са били на етническа основа, споделят граждани. Мястото е облагородено, но е доста отдалечено и безлюдно. През деня от там се открива спираща дъха гледка към Асеновград, но в тъмната част на денонощието не е никак романтично, а си е направо страховито, разказват местни. Абсолютно същата е ситуацията и с още две подобни кътчета в града, които се намират в противоположната на Младежкия хълм посока и откъдето красотите на града могат да бъдат наблюдавани ден и нощ. Това са площта около извисяващия се на скала параклис „Свети Йоан Кръстител“ (познат на местните, като „Свети Ян“) и терасовидното пространство на „Метоха“. Случвало се е живеещи в близост до тези места да намират остатъци от изхвърлени ползвани спринцовки, а гледката всява паника и страх у тях.
В класацията асеновградчани включиха и пешеходните подлези при моста на Общинския пазар, които макар и почистени и отворени преди няколко години, вече са се превърнали в тоалетни и места за други нужди. Неосветени са, а и липсва видеонаблюдение, затова и почти не се ползват, без значение от часа и времето. Стигнахме до парковете в Асеновград. Голяма част от асеновградчани ги посочиха, като потенциално рискови зони. В някои от тях частично осветлението не е в изправност, а основно вечер се събират младежи и по-възрастни, които употребяват алкохол и не е ясно каква би била реакцията им. Това е една от причините парковете да не се ползват за спортуване, релакс или просто разходка след работа, например. Не на последно място се поставя и пътят към Асеновата крепост, по който отново частично липсва осветление. Видеонаблюдение също няма, а лампите често биват счупвани от вандали. Алеята е дълга почти 2 километра, някои от завоите са доста остри и ежедневно през цялата година потокът от пешеходци и автомобили там е голям. Вечер, обаче, не е нито за разходка, нито за спорт, обясняват граждани.
Във връзка със запитване на Actualno.com, от ОД на МВР в Пловдив уточниха, че за никое от населените места в областта към момента не е съставен регистър с потенциално опасни места с концентрация на престъпления, тъй като такива могат да бъдат извършени навсякъде и във всеки един момент. Най-честите сигнали, постъпвали в Районно управление "Полиция" в Асеновград, са свързани със сбивания пред единствената дискотека, позиционирана в центъра на града. Не се води и статистика за видовете престъпления.
Actualno.com попита Община Асеновград дали се планира поставяне на видеонаблюдение на потенциално опасни места и ако да – къде точно ще бъде изградено, колко ще струва, за чия сметка ще е, в какъв срок ще се случи това и ще бъдат ли извършени огледи за неработещо осветление на обществени места. След като получим отговор от местната власт, екипът ни ще Ви информира отново какви са плановете на местната власт.