Да бъде изграден Дневен център за младежи с увреждания искат родители от Асеновград. Габриела е майка на 20-годишно момиче с диагноза „Детска церебрална парализа и епилепсия“. А Нина е родител на 21-годишна дъщеря с „Рядко срещан генетичен Синдром на Рубинщайн-Тейби“, който засяга външни и вътрешни аномалии. И двете момичета са с около 100% инвалидност и им е необходима чужда помощ. Докато майките са на работа, децата стоят сами вкъщи или ходят на работното място на родителите си. Момичетата вече завършиха средното си образование в специализирано училище и изживяха обичайните емоции на абитуриентския си бал. ч
Преди да навършат 18-тата си годишнина те посещаваха Дневния център за работа с деца с увреждания, който е създаден именно по инициатива на тези и други майки от Асеновград.
„Сега дъщерите ни пораснаха и отново сме изправени пред същия проблем, с който се сблъскахме и преди години, когато те все още не бяха пълнолетни. Децата трябва да се занимават с различни дейности. Да са ангажирани и да се чувстват пълноценни. Да контактуват с други хора. В същото време е добре да се провежда и рехабилитация, работа с логопеди, психолози и специалисти.“, обясниха пред екипа на Actualno.com майките.
Заради липсата на Център за младежи, повечето от родителите са изцяло ангажирани с децата си и затова нямат възможност да започнат работа. Често младите хора над 18 г. с различен вид увреждания получават пенсия в размер на около 135 лева. Такива родители, като Габриела и Нина, които могат да си позволят да работят, са изключение. През изминалото лято майките са се обръщали неведнъж за помощ и съдействие към Община Асеновград. След няколко проведени срещи станало ясно, че на този етап всички проекти, които биха могли да разрешат проблема, са изчерпани и средства и възможност за създаване на Център за младежи с увреждания в града няма. Въпреки отрицателния отговор, от страна на градската управа, родителите продължават да се борят.
Срещнали се със заместник-кмета Мария Вълканова и с управителя на асеновградския Дневния център за деца с увреждания Добромир Кузманов. В резултат е сключен договор между него и Сдружение „Милосърдие-Асеновград“, в лицето на Габриела и Нина. Така дъщерите им, както и други младежи с увреждания от Асеновград, започват да посещават Дневния център почасово, като доброволци. Включват ги в изработка на изделия за предстоящия Коледен базар и още различни дейности. Там, обаче, липсват необходимите капацитет и условия, за да се поемат грижите за всички деца и младежи едновременно. Налага се те да посещават Центъра по график.
След няколко месеца безрезултатно „ходене по мъките“ майките решават да организират подписка, с която да внесат официално искането си към Община Асеновград да бъдат предприети мерки за решаване на казуса. Едно от предложенията на родителите е средства за изграждане на Център за младежи с увреждания да бъдат отделени по възможност чрез икономия или пренасочване на финанси, отделени от общинския Бюджет за друга дейност. В краен случай смятат да потърсят и дарители, което обаче няма да реши проблема трайно. Габриела и Нина посочват, че в Пловдив вече има изграден такъв Център.
Там младежите се занимават с изучаване на различни занаяти - шивачество, градинарство и други дейности, с които са ангажирани не само в момента, а биха могли да им бъдат от полза и за вбъдеще. В борабата на родителите със своята помощ безвъзмездно се включва и 22-годишната студентка и майка на две деца Йоанна Чорлова от Асеновград. Тя следва в сферата на социалните дейности и ежедневно се сблъсква с проблемите на младежите и децата с увреждания и на техните семейства. Затова решава и подава ръка. Борбените майки са обнадеждени и вярват, че скоро Центърът в Асеновград ще бъде факт. Казват че не е трудно или неизпълнимо. Подчертават, че измина един мандат от и в момента действащата градска управа и започна втори, но все още никакви мерки не са предприети по върпоса.
„Още в началото на изграждането на Дневния център за деца с увреждания преди около седем години, се говореше, че ще има такъв и за младежи над 18-годишна възраст. До момента никой не е помислил за това, какво се случва с децата ни, когато пораснат. Те не могат да работят, нито да остават сами вкъщи.“, обясняват родителите. Това е и причината да се инициира подписката, бланките за която ще бъдат поставени на публични места - в различни центрове и институции. Къде точно – ще бъде оповестено допълнително. Всеки, който желае да подкрепи майките и татковците от Асеновград в името на каузата, може да положи своя подпис. За справка, към месец септемви 2016 г. в асеновградска община са регистрирани над 6 600 лица с трайни увреждания, които получават различни видове социална помощ, като 230 от тях са деца /под 18-годишна възраст/.