В Палеонтологичен музей "Димитър Ковачев" - Асеновград може да бъде разгледана изложбата "Зората на човечеството". Експозицията е представена от екипа палеонтолози на Национален природонаучен музей (НПМ) при Българска академия на науките (БАН). Изложбата разкрива интересни неща от праисторията на човечеството. Посетителите могат да видят отливки на кости от първите хора на Земята. Считало се е, че човекоподобните същества са възникнали в Африка. Изследвания и проучвания впоследствие показват, че първият предчовек се е появил на Балканите. Доказано е, че преди около 7 млн. години започва масова миграция от някогашна Евразия към Африка. Това, според палеонтолозите би означавало, че първите си стъпки човекът е направил в нашите земи. В Африка по-късно е продължила човешката еволюция. През 2016 г. в палеонтологическото находище край Чирпан екипът на НПМ към БАН е открил една бедрена кост. Направените анализи и изследваните белези са показали, че откритието е на първото същество, което се е изправило преди около 7,2 млн. години – т.е. то е най-близо до човешкия род и вид. Изложбата съдържа и скелетни останки на световноизвестния австралопитек – Люси, датиран на 3,2 млн. години и намерен в Афар, Етиопия през 1974 г.
Още: 32-годишен спаси богоявленския кръст в Асеновград
Още: Доброволци от Асеновград зарадваха деца в неравностойно положение
Експозицията бе открита от проф. Павел Стоев - директор на НПМ-БАН. Той приветства присъстващите и предостави думата на проф. Николай Спасов - автор на концепцията. „Аз съм убеден, че тепърва предстоят изключително интересни находки, които ще бъдат намирани по нашите земи. Както изглежда, Балканите са не само люлка на човешката цивилизация, но и на човечеството, въобще. И най-вероятно първите стъпки от човека са направени именно тук“, каза проф. Спасов.
Официален гост на събитието беше зам.-кметът на Асеновград инж. Петър Петров. „Не всеки ден имаме възможност да бъдем посещавани от известни и доказали имената си учени. Искам да Ви благодаря от името на кмета на общината д-р Христо Грудев, от свое име и от името на асеновградчани за организирането на тази изложба точно тук, в Палеонтологичния музей на Асеновград. Надявам се да имаме поводи за много други бъдещи срещи и общи начинания. Да бъдем партньори. Благодаря и на домакините, че успяват да поддържат музейната сграда в толкова добър вид. Радостно е, че са активни при провеждането и участието си в различни инициативи. Определено успяват да привличат все повече посетители на различни възрасти от цялата страна. Успех и занапред!“, пожела, на свой ред, зам.-кметът Петров.
Още: Стартира конкурсът „Най-добро домашно вино“ в Асеновград
Още: Наградиха добрите дела в Асеновград
Още: Детското отделение на МБАЛ-Асеновград е вече реновирано