"На теб ръка завинаги подавам по пътя общ да тръгнем призори, едно сърце подарък ти дарявам - животът ми с твоя да гори! Радостта е истинска, голяма, когато е създадена от двама и споделена с близките, нали? Заповядайте, добре дошли!" Не, това не е стихотворение от велик автор. Думите са част от едно от посланията, вписани в сватбена покана от 1987 г...
Залата в Етнографската къща в Асеновград се оказа малка да събере посетителите, дошли да разгледат уникалната изложба на ретро рокли и аксесоари. Идеята за нестандартната експозиция е на музейните служители Галя и Надя, които споделиха пред присъстващите как е възникнала идеята. Те разказаха, че поводът е днешният Международен ден на жената - 8-ми Март, в който на почит и ухажване е всяка дама. Изложбата разкрива 70-те - 80-те години на XX век, когато празникът се е празнувал най-вече от майките, защото по онова време това е била основната функция на жената.
Експозицията е събрала в себе си 15-тина рокли за различен повод и стил, картички с пожелания за 8-ми Март, покани от сватби. Колоритът на изложбата е специално подредена маса, на която има ролка и четка за коса и други пособия за разкрасяване. До нея е закачен пеньоар, който се е ползвал от дамите по време на разкрасителните процедури. И след като прическата е готова, експозицията вплита постепенно зрителя в света на сватбите, баловете и комсомолските празненства за Международния ден на жената.
Първата рокля, представена в изложбата, е от 1981 г. Тя е бродирана на ръка и е синя на цвят. Показани са и две сватбени рокли - едната от началото на 70-те, а другата - от края на 80-те години на миналия век. Целта на реализиране на идеята е да се представи промяната в модата през годините. От кройки с изчистени модели се преминава в по-пищни тоалети, в които са пришити повече дантела, тюл и много орнаменти. Всички ролки са предоставени на Етнографската къща от жители на община Асеновград.
Притежателите на старинните модели разказали за протичането на сватбите в района. Техни разкази са описани в специално приготвени табла, положени измежду тоалетите. Според спомените на собствениците на роклите, сватбите в миналото са били пищни и с не по-малко от 300 гости. Други сватбени тържества са се провеждали по два дни - първо в населеното място, от което е младоженецът, а после - и в родното място на булката.
Международният ден на жената през 70-те и 80-те години в Асеновградско се е празнувал по различен начин. Някои дами са предпочитали да отбележат празника само със съпруга и децата си у дома, а други са харесвали пищните тържества с колеги от работата. Освен цветя, жените са получавали, като подаръци също ръкавици и шалове. Изложбата е събрала още абитуриентски рокли и вечерни тоалети, които са се ползвали за други официални поводи.
Галерия със снимки от експозицията може да откриете ТУК.