Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Психолог: Ние сме в непозната ситуация и трябва да я приемем

31 март 2020, 10:20 часа • 2627 прочитания

До голяма степен за това доколко време ще можем да издържим в ситуацията на изолация имат значение начинът на поднасяне на информацията и продължителността на изолацията, обясни в сутрешния блок на БНТ доц. д-р Маргарита Бакрачева - преподавател по психология в СУ "Св. Климент Охридски". За момента хората реагират относително спокойно, показват резултатите от последните изследвания.

Важно е да имат полезни и прости съвети с ясни инструкции в една посока – не да се лутаме дали е полезна или не носенето на маска, например, каза тя. "Когато получаваме разнопосочни данни започваме да се лутаме и това допринася за стреса и пречи на личните комуникации и поведение." За да сме спокойни, информацията трябва да е достоверна, ясна и пълна.

Изследване на Катедрата по психология веднага след обявяване на първите случаи с коронавирус в България показва, че: тези, които са най-застрашени попадат в категорията на отричащите опасността. Наблюдава се и голяма степен на готовност у хората за спазване на социална дистанция и мерките, които са наложени, сподели изводите психологът.

Трябва да сме спокойни: Не можем да очакваме, че всеки ден ще получаваме позитивни новини, но очакваме да ги получим в перспектива. "Може един ден да сме добре, друг да сме зле. Трябва да осъзнаем, че сме в нова динамична ситуация, която трябва да приемем, с нея и различните емоции и променящото се ежедневие."

В личен план - всеки намерил с какво може да бъде от ползна на околните и себе си - се самоангажира и се чувства добре, каза още експертът. Би било добре да напавим план: какво да направя днес, какво е постижимо, на кого да се обадя. "Неща, които можем да контролираме – за да имаме сигурност, че можем да павим нещо - добо, положително".

Сега всичко неизказано може да бъде допълнено и доразвито в нова среда, която дори може да помогне подорбяването на котактите ни.

Хората, които не са свикнали да са толкова време заедно вкъщи, е добре да имат повече лично пространство – физическо и психическо – мобилните комуникации ни дават тази възможност.

В момента все повече се акцентира върху положителния момент в мобилните технологии, с които се компенсира загубата на лични контакти. Колкото и да е различна тя (бел.ред. комуникацията чрез мобилни телефони) като качество – позволява да попълним празнини.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес