От 10 до 12 септември в София ще се проведе първото у нас издание на международния мултижанров фестивал “Театър на чудесата” (Theatre of Wonder).
Дебютният за България формат, със съорганизатори “Арте Урбана Колектив” и RATIO, е част от европейска мрежа от фестивали, посветени на сътрудничеството между хора на изкуството и науката, стартирала през 2017 г. в Тренто, Италия.
Първото българско издание на “Театър на чудесата” ще зарадва всички родни фенове на науката и изкуствата с 3 премиерни интердисциплинарни лекционни пърформънси, представени на сцената на популярния столичен клуб Терминал 1. Освен тя ще има и три представления на научна тематика в пространството за съвременно. изкуство “Сцена Дерида”.
Тематиката на продукциите е всеобхватна - от опитомяването на древни зверове през пречупването на космическите граници до търсенето на разковничето за нашето безсмъртие. Всяка от тези теми може да се превърне както в чуден художествен сюжет, така и в авангардна научна разработка, а с резултата от този експеримент може да се запознаете лично в рамките на “Театър на чудесата”.
“Ритъмът в сърцето на Галактиката” (10 септември) ще ни отведе в сърцето на Млечния път, където се намира свръхмасивна черна дупка. Това е истинско космическо чудовище с размер на милиони Слънца. Какво прави тя там и какво представляват активните галактични ядра? Отговорът ще открием заедно по време на едно вълнуващо космическо приключение, през което ще ни поведат опитни гидове - астрофизикът Владимир Божилов, музикантката Анна Бочева и импро-режисьорът Живко Джуранов.
На 12 септември ще се срещнем очи в очи със “Звярът” на режисьора Стефан Прохоров. Той заедно с палеозоолога Надежда Карастоянова и актрисата Деница Зафирова ще ни върнат 13 хиляди години назад във времето, когато човекът за пръв път опитомява животни. Какво знаем днес за първите опитомени от човека животни и как тази способност е променила завинаги хода на нашето развитие? Какво означава тя за бъдещето ни? Ще научим на 12 септември в Терминал 1.
Изкуствени човешки органи, които заменят природните оригинали; майки, които раждат чрез синтетични органи; безсмъртни хора…. Макар и да звучи като фантастика, новата реалност вече чука на вратата. Дали науката може да превземе един от последните бастиони на природата – безсмъртието? Не просто ще чуете отговора, но и ще се докоснете до медицински подходи, които от научна фантастика се превръщат в научна реалност. Със “Синтетичният човек – мечта, кошмар, реалност?” (11 септември) ще ни срещнат ученият и предприемач Спас Керимов, видео-артистът Никола Налбантов и режисьорът Димитър Узунов.
И това не е всичко! Паралелно на сцената на пространство “Дерида”, ексклузивно за публиката на “Театър на чудесата” ще бъдат представени три допълнители представления на научна тема с далеч не по-малко атрактивни теми:
Вълнуващият моноспектакъл на италианеца Андреа Брунело “Принципът на неопределеността” (11 септември) ще посвети публиката в някои от най-загадъчните концепции на квантовата физика, като например, Котката на Шрьодингер;
„Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?” (10 септември), (автор и реж. Димитър Узунов) пък ще поведе зрителите на едно забавно и вълнуващо приключение в търсене на тайните на креативността на най-великия учен на всички времена;
Театралната лекция “Изчислителната красота на природата” (12 септември) пък ви кани на пътешествие в изчислителната същност на природата и уникалното взаимодействие на множеството различни и смайващи форми на живот.