Създаденото през 1906 година Ателие1 към Националната художествена академия в София бе изцяло преобразено и ремонтирано. Пространството е ключово за Академията със своята мултифункционалност.
То се използва като ателие по рисуване, ателие за провеждане на „Вечерен акт“ за занимания в „Лятната академия за деца и ученици“, за организиране на изложби при хабилитации на преподаватели, зала за прес конференция и за специализирани събития.
Обновяването на пространството е част от глобалната инициатива на Групата Перно Рикар - Responsib’All Day, посветена на мотото „да живеем по-добре заедно“. През 2017 г. се провежда 7-то й издание, в рамките на което 18 500 служители от всички филиали на компанията по света в рамките на един ден посветиха работно си време в подкрепа на своите местни общности чрез повече от 100 инициативи.
Проектът в България се реализира в тясно сътрудничество между Перно Рикар България, Национална художествена академия, Студио Прожектиране към Университета по архитектура, строителство и геодезия и с подкрепата на ELUX, Ремонт Експерт, Sigma Colors и ХРАМАР.
В резултат на това бе разработена нова система за окачване и излагане на експонатите в ателието, осветлението бе подменено, изработи се дизайн на нови седящи места, стативите бяха ремонтирани, стените бяха пребоядисани, а подовата настилка - освежена. Работата далеч не свършва дотук, тъй като през летните месеци студентите от НХА заедно с колегите си от УАСГ ще работят по проект за нови столове, стативи и закачалки. Работните макети бяха представени по време на специална пресконференция, проведена на 31 май в НХА.
Събитието уважиха Изпълнителният директор на Перно Рикар г-н Александър Рикар, г-н Кристиан Порта - Председател и Изпълнителен директор на Перно Рикар в Европа, Близкия изток и Африка и посланикът на Франция у нас – г-н Ерик Льобедел, Ректорът на НХА проф. Николай Драчев и Декана на Факултета за изящни изкуства проф. Светозар Бенчев.
„Водени от мотото „да живеем по-добре заедно по-добре“, за втора поредна година с помощта на Студио Прожектиране към Университета по архитектура, строителство и геодезия, реализираме проект, който ще допринесе за благото на цялото обществото. Ателие1 към НХА е емблематично пространство и за нас е истинска чест, че успяхме да допринесем за по-привлекателният му облик и да подобрим работната среда на студентите в Академията. Силно се надяваме те да бъдат още по-вдъхновени и отдадени на изкуството, което правят!”, отбеляза г-жа Мирослава Симова, изпълнителен директор на Перно Рикар България.
В обновеното пространство бе открита и студентска изложба, посветена на проекта. Студентите от НХА имаха възможността да интерпретират темата „Sharing Conviviality“, а специално жури определи най-добрата творба, чийто автор получи награда от Перно Рикар България – заплащането на една семестриална такса за следващата учебна година. Наградата получи Божена Серафимова от IV курс на специалност „Книга и печатна графика“, Факултет за изящни изкуства. В топ пет на най-добрите произведения влязоха и тези на Диана Митева – III курс, специалност „Графика“, Дана Тилева, IV курс, специалност „Плакат и визуална комуникация“, Мариана Иванова, IV курс, специалност „Плакат и визуална комуникация“ и на Даниела Емилова Борисова, III курс, специалност „Графика“.
„Много съм щастлив да разбера, че нашата философия за споделяне на доброто е вдъхновила тези млади талантливи студенти. Видях фантастичните им произведения и съм сигурен, че те ще бъдат още по-устремени в преследването на мечтите си“, отбеляза г-н Александър Рикар.
„Впечатлен съм от ентусиазма, организацията и желанието, което всички, участващи в процеса по подновяването на Ателие1, демонстрираха през тези шест месеца. Това пространство е доказателството, че когато бизнес, студенти и преподаватели се обединят не само на думи, нещата се случват на практика“, каза проф. Любомир Каралеев, ръководител катедра „Рисуване“.