Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изпийте "Чаша живот" от стиховете на Ангел Симеонов

29 април 2015, 12:52 часа • 27377 прочитания

Най-новата стихосбирка на поета Ангел Симеонов "Чаша живот" вече е на пазара. Тя беше официално представена пред приятели на твореца на тържество, което постави началото и на изложба на картини и скулптури в галерията в Министерство на културата. Творбите са от колекцията на мецената. Специални гости на Ангел Симеонов бяха издателят академик Стефан Воденичаров, академик Светлин Русев, заместник-министърът на културата Бони Петрунова и много други творци, поети и бизнесмени, приятели на автора. Министърът на културата Вежди Рашидов, който е автор и на илюстрациите в стихосбирката "Чаша живот", беше възпрепятстван и не можа да присъства. Водещи на тържеството бяха актьорите Елена Петрова и Николай Сотиров, които прочетоха и най-хубавите стихотворения от сбирката на поета.

"За мен е особено удоволствие и голяма чест да бъда сред тази изискана, компетентна и поетична аудитория за представянето на моята трета книга "Чаша живот" и за откриването на изложбата скулптура и живопис с избрани произведения от моята колекция, каза развълнуваният автор пред гостите си. - Искам, въпреки отсъствието му, да благодаря на министър Вежди Рашидов за чудесните негови илюстрации, които украсяват корицата и вътрешните страници на стихосбирката "Чаша живот". Тези илюстрации за мен са истинска поезия в акварелната ни живопис. С огромна благодарност искам да се обърна и към големия български учен, председател на БАН, но най-вече голям човек и истински приятел академик Стефан Воденичаров, който е издател на книгата "Чаша живот". Благодаря и на видните интелектуалци, общественици, учени и дейци на културата, сред които академик Светлин Русев и професор Андрей Пантев. Душата ми е пламък, а тялото от восък се топи, но аз съм свещ от камък - свещ, която не гори".

 

Издателят академик Стефан Воденичаров поздрави автора за третата му стихосбирка и не скри вълнението си пред гостите. "Когато човек се отдели от шума на улицата и влезе в тази зала, някак нещо в него се променя силно, коментира академик Воденичаров. - Съдбата ни е да живеем в бурно общество, в свят с напрежение и неразбирателство. Затова е много хубаво, че човек като Ангел, който е със съвсем материално професионална насоченост, е намерил това дълбоко скрито в себе си чувство. И има смелост по различен начин да представи света около нас, чувствата, които би трябвало да изпитваме, за да се почувстваме хора и да се радваме на живота. Дано по-често се случват такива неща, защото всеки от нас се нуждае от тях. За да не загубим собствената си чувствителност".

 

Оценката си за творбите на Ангел Симеонов даде и академик Светлин Русев. "Като колега с Ангел Симеонов на територията, на която живеят обсебените от тихата лудост, искрено се възхищавам не само на изключителната му колекция, но и на пристрастията му към автори и произведения, достойни за всеки голям музей, коментира Светлин Русев. - Не по-малко важно е, че тези пристрастия са материализирани в редки художествени произведения, с малка част от които е избрал да запълни тази зала. Не си спомням някога тя да е била толкова напрегната от сгъстената творческа енергия. Напрежението е изпълнило празното пространство и го превръща в психологическа среда, в която се срещат огнената стигия на Генко, необузданото въображение на Казаков, класическата мощ на Шарл, метафизичната структура на Буюклийски, стихийната чистота на Енчо Пиронков, артистичната свобода на Слона и живописната мистерия на Емил Стойчев. Ангел Симеонов е от малкото колекционери, при които скуплтурата с най-изявените си имена заема не по-малко централно място. Може би това е смисълът на всяка духовна среща - свободата. Това е територията, на която се срещат най-извисените и чисто човешки пориви. Иска ми се да вярвам, че те са ни събрали в този ден".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес