Украинският президент Володимир Зеленски отправи директен призив към президента Джо Байдън САЩ да обявят Русия за държава, спонсорираща тероризма, което е една от най-мощните и широкообхватни санкции в арсенала на САЩ, съобщи БГНЕС.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Искането на Зеленски, за което досега не е съобщавано, е било отправено по време на неотдавнашен телефонен разговор с Байдън, посветен на многостранния отговор на Запада на руската инвазия в Украйна, твърдят запознати с разговора.
Байдън не се е ангажирал с конкретни действия, заявиха източниците, пожелали анонимност. Американският президент е казал на украинския си колега, че е готов да проучи редица предложения за оказване на по-голям натиск върху Москва, добавиха те.
Дори по време на Студената война Вашингтон се въздържаше да определи Съветския съюз по този начин, въпреки че през 70-те и 80-те години на миналия век Москва подкрепяше групировки, смятани за терористични, пише вестник”TheWashington Post”.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Подобна мярка би могла да има редица последици, включително налагане на икономически санкции на десетки други държави, които продължават да правят бизнес с Русия, замразяване на активите на Москва в САЩ, включително недвижими имоти, и забрана на различни видове износ на стоки с двойна употреба, коментира изданието.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Предложението на Зеленски идва в момент, когато Вашингтон се опитва да запази крехката си мрежа от съюзи на фона на растящите цени на енергията и засилващата се инфлация заради безпрецедентния набор от санкции срещу Русия.
"Добавянето на Русия в списъка на държавите - спонсори на тероризма би било ядрена икономическа опция", написа неотдавна Джейсън Блазакис - бивш служител на Държавния департамент и експерт по терористичните обозначения.
От 1979 г. насам администрациите на републиканците и демократите са използвали терористичния списък пестеливо, насочвайки се само към няколко държави парии, в които Съединените щати имат ограничени интереси.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Етикетът, който изисква заключение на държавния секретар, може да бъде приложен към всяка държава, която "многократно е оказвала подкрепа за актове на международен тероризъм", сочи информация на Държавния департамент. Понастоящем в списъка са включени четири държави: Северна Корея, Куба, Иран и Сирия.
Някои ястребово настроени републиканци в Конгреса настояват администрацията на Байдън да добави Русия към списъка. Представители на администрацията обаче не са били ангажирани, а само са заявили, че ще разгледат предложението, заяви съветник в Конгреса, запознат с разговорите.
Когато на пресконференция миналия месец държавният секретар Антъни Блинкен беше попитан директно за подкрепата на САЩ за определянето, той заяви: "Ще разгледаме всичко."
"Фокусът ни е върху това да направим всичко възможно, за да помогнем за бързото приключване на тази война и да спрем страданията на украинския народ", каза той пред репортери в Държавния департамент.
Изразяването на подкрепа от страна на Зеленски за мярката придава допълнителен импулс на стремежа, тъй като световните лидери се стремят да подкрепят украинския президент чрез все по-мощни военни, икономически и дипломатически средства.
Но някои от исканията на Зеленски бяха отхвърлени, включително искането му за изтребители МиГ-29, които, според някои държави от НАТО, рискуват да предизвикат по-мащабна война в Европа. Той поиска също от европейските държави да затворят пристанищата си за руски кораби и да спрат да купуват руски нефт, което те продължават да правят.
По същество включването на Русия в списъка може да се окаже по-лесно, отколкото за държавите, които понастоящем са в него. Куба беше добавена от администрацията на Тръмп през януари 2021 г. малко преди встъпването в длъжност на Байдън, заради отказа ѝ да екстрадира американец, избягал в Куба, след като е бил осъден за убийството на полицай от щата Ню Джърси през 1973 г., както и заради подкрепата ѝ за колумбийско партизанско движение. Противниците критикуват този ход като използване на определението за политически цели.
За разлика от това, убийствата на цивилни граждани в Украйна и Сирия, предполагаемите убийства и опити за убийства на дисиденти и шпиони в чужди държави, както и подкрепата на Русия за сепаратистите в Украйна, които Съединените щати обвиняват в убийства, изнасилвания и изтезания, биха могли по-лесно да се впишат в критериите на Държавния департамент.
"Това предложение не е лишено от основания", казва Ариел Коен, старши сътрудник в Центъра за Евразия към Атлантическия съвет. "Въпросът е какви са последиците от икономическа гледна точка?"
Решението за добавяне на държава е важно, тъй като веднъж включени в списъка, държавите рядко се премахват. Обикновено за това е необходимо извънредно събитие, като например смяна на режима, както се случи с изваждането на Ирак от списъка през 2004 г. след свалянето на Саддам Хюсеин, или значителен обрат в политиката на САЩ.
Куба беше извадена от списъка по време на сближаването на администрацията на Обама с Хавана - ход, който беше отменен от администрацията на Тръмп. Судан беше изваден от списъка след 27 години като част от усилията на администрацията на Тръмп да възнагради страните, които нормализират отношенията си с Израел.
"Списъкът няма място за подобрение, освен за усъвършенстване", пише Даниел Байман в анализ на мярката за Института Брукингс, "Така че държавите, които драстично намаляват подкрепата си [за тероризма], но запазват някои остатъчни връзки, да не могат да се възползват от него".
Още: Руски експерт: От стратегическа гледна точка Русия вече загуби войната в Украйна