Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Застрашени от климатичните промени острови зоват света да спаси бъдещето им

10 август 2021, 09:20 часа • 2494 прочитания

Десетки малки островни държави, най -уязвими от последиците от изменението на климата, призоваха света да спаси „нашето бъдеще“, след като в забележителен доклад на ООН се посочва, че ускоряването на глобалното затопляне и повишаването на морското равнище застрашават съществуването им.

Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън

Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21

Призивът за действие идва след като климатичният доклад предупреди, че катастрофалното глобално затопляне настъпва много по -бързо, отколкото се прогнозираше по -рано, оценка.

„Трябва да променим нещата“, заяви Даян Блек-Лейн, водещ преговарящ за климата на Алианса на малките островни държави (AOSIS) и посланик на Антигуа и Барбуда, в изявление късно в понеделник.

"Явният факт е, че ако продължим да се затопляме до 1,5 ° С, все още сме изправени пред половин метър повишаване на морското равнище. Но ако спрем да се затопляме, за да достигнем 2 ° С, можем да избегнем дългосрочно покачване на морското равнище с три метра. Това е нашето бъдеще. "

Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп

Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)

Групата включва 39 държави, включително Куба, Ямайка, Папуа Нова Гвинея и Малдивите, най-ниско разположената държава в света.

Те казват, че докладът потвърждава, че правителствата по света трябва да предприемат действия от критично важно значение, за да ограничат затоплянето до целта от 1,5 градуса от Парижкото споразумение от 2015 г.

В доклада на Междуправителствената група на ООН по изменението на климата (IPCC), публикуван в понеделник, се казва, че светът е на път да достигне това ниво около 2030 г., десетилетие по -рано от предвиденото само преди три години. Това ниво на глобално затопляне ще има пагубно въздействие върху човечеството, включително поради екстремни метеорологични събития като пожари, тайфуни, суши и наводнения.

В първата си голяма научна оценка от 2014 г., според IPCC до средата на века, прагът от 1.5C ще бъде преминат навсякъде, с една десета от градуса по най-оптимистичния сценарий и с почти цял градус при най-лошия.

Още: Първият танц на Доналд и Мелания Тръмп след встъпването в длъжност на президента (ВИДЕО)

Още: Престрелка на канадската граница: Американски граничар е убит

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес