Две американски технологични компании, Block и Blockstream, се подготвят да пуснат център за копаене на биткойни, изцяло захранван от слънчевите лъчи. Проектът стартира прек юни, а целта на създателите му е направят криптовалутите по-евтини и по-екологични.
Още: "За последните три месеца": Мексико задържа почти половин милион мигранти
Още: Канадски министри работят с екипа на Тръмп за ниски мита
Групата за дигитални плащания Block, наричана преди Square, и специалистът по блокчейн Blockstream, са инвестирали по 6 милиона долара в пилотния проект, който първоначално трябва да произвежда около 0,1 биткойн на ден, съобщи изпълнителният директор на Blockstream Адам Бек пред АФП.
Експерименталният център ще бъде разположен в западен Тексас и ще бъде оборудван със слънчеви панели и батерии на Tesla.
Центърът за създаване на биткойни може да използва само излишен капацитет от съоръжения, които генерират възобновяема енергия, като по-голямата част от електроенергията отива за обикновеното домашно и бизнес потребление.
Още: Тръмп иска съдът на САЩ да спре действието на закона за забрана на TikTok
Още: "Иде ли нова пандемия": Откриха нова мутация на птичия грип в САЩ
Копането на биткойни изисква серия от сложни компютърни изчисления, изискващи все по-голямо количество електроенергия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки загинаха при срутване на мост в Бразилия (ВИДЕО+СНИМКА)
Това не е първият проект за криптовалута, който разчита изцяло на възобновяема енергия.
В Салвадор, където биткойнът вече е официална валута, добивът се извършва в геотермална електроцентрала, която ползва енергията от околните вулкани.
Критикуван за огромното си потребление на електроенергия, секторът на криптовалутите се развива постоянно и в последните години е свидетел на раждането на няколко екоинициативи за добив на валута.
Още: Белият дом: Има индикации, че руската ПВО е свалила азербайджанския самолет
Още: След петролен разлив: Перу обяви извънредна екологична ситуация
Миналата година десетки компании се обединиха под шапката на Crypto Climate Accord и обещаха да постигнат въглероден неутралитет до 2030 г.
И още: Зелената енергия расте с рекордни темпове по света