Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За пръв път от 40 години: Съветът за сигурност на ООН свиква Общото събрание на организацията

28 февруари 2022, 02:45 часа • 8131 прочитания

Съветът за сигурност на ООН призова за необичайно специално заседание на Общото събрание на ООН заради руската инвазия в Украйна. На него ще бъдат представени всички страни-членки на организацията.

Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел

Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?

В Общото събрание никой няма право на вето - документите се приемат с мнозинство. Там САЩ могат да се възползват от процедурна хватка, приложена през 1950 г. за заобикаляне на съветското вето за Корейската война: т. нар. резолюция "Обединени за мира".

Според резолюцията, за да се събере извънредна среща на ОС, е достатъчно тя да бъде поискана с мнозинство в Съвета за сигурност, защото вотът е от процедурно естество. Това заобикаля ветото, на което имат право петте постоянни членки на Съвета за сигурност - Русия, Франция, Великобритания, Съединените щати и Китай.

Резолюциите на Общото събрание са необвързващи, но носят политическа тежест. САЩ и съюзниците виждат възможност Русия да изглежда изолирана в ООН. Целта ще е да се надгради резултатът от 100 държави, гласували срещу анексията на Крим в събранието през март 2014 г. и така обявили референдума, който Москва твърди, че се е състоял, за невалиден, уточнява Дневник.

Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно

Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес