Пуснаха на свобода хиляди малки костенурки в Бразилия, предаде BBC. Около 4 900 речни костенурки с жълти петна, бяха пуснати в река Игапо-Асу в Бразилия. Застрашеният вид живее в речни басейни в Северна Южна Америка, а Федералният университет на Амазонас изпълнява проекти, насочени към увеличаване на броя на костенурките от десетилетие. През това време повече от 70 000 костенурки са били освободени да живеят в дивата природа.
Амазонската костенурка с жълти петна може да живее до 70 години, според Националния зоопарк на Смитсониън. Възрастните женски могат да тежат повече от 6 паунда и да са с дължина 27 инча, пише CNN.
🚨🇧🇷| BRAZIL RELEASES THOUSANDS OF BABY TURTLES
— F’Chkeel (@F_Chkeel) February 9, 2025
Nearly 4,900 yellow-spotted river turtles (tracajás) have been released into the Igapó-Açu River in Brazil as part of conservation efforts. The University of Amazonas has been working for over a decade to increase turtle population pic.twitter.com/DCtwP8LJZp
В Перу също имаха подобна инициатива преди години
Припомняме, че през 2016 година перуанските екологични власти пуснаха 500 000 малки костенурки обратно в дивата природа. Жълтопетнистите костенурки от река Амазонка – са защитени от перуанските власти и се считат за уязвим вид.
Тогава властите в Перу се надяваха, че програмата ще помогне за опазването на уязвимите видове за много години напред. Доброволци и служители от Националната служба за защитени природни територии на Перу от държавата (SERNANP) събираха яйцата на костенурките цял месц и се грижеха за тях в импровизирани местообитания през 70-те дни, необходими им, за да се излюпят, става ясно от материал на CNN.
След като се излюпят, те се пускат обратно в басейните. ОЩЕ: Знаете ли как се размножават костенурките?