Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Войната за забраната на електронните цигари

27 септември 2019, 08:51 часа • 7077 прочитания

Докато по-голямата част от Вашингтон е завладяна от бурята на импийчмънта, която се завърта около Доналд Тръмп, на няколко пресечки до Белия Дом – на авеню „Пенсилвания” - изпълнителни органи обмислят поредния потенциален президентски катаклизъм.

Тръмп е предвидил възможността скоро да забрани ароматизираните продукти за електронни цигари - и дори да забрани изобщо да вайпинг продуктите. А заинтересованите страни в света на тютюна и никотина не са доволни от това, предаде БГНЕС.

През последните три седмици Индия и американският щат Масачузетс забраниха продажбата на електронни цигари. Два други щата - Ню Йорк и Мичиган - забраниха ароматизираните електронни цигари.

И от октомври администрацията на Тръмп иска да забрани всички продукти, различни от тютюневи.

Докато Европа досега избягваше подобни мерки, вместо това се атакува продуктът, за който мнозина експерти в индустрията смятаха, че ще бъде тяхното бъдеще.

„Това е ключов момент за индустрията“, казва Хауърд Уилард, председател и изпълнителен директор на тютюневия гигант Altria, основен участник в топ американския производител на електронни цигари Juul.

"Vaping е в точка на пречупване"

В сряда, малко преди отварянето на индустриалния форум във Вашингтон, Juul обяви корпоративни промени, включително смяната на своя изпълнителен директор.

Индустрията е изправена пред два проблема: нарастващата популярност на vaping сред младите хора и неотдавнашната експлозия на случаи на белодробни заболявания, някои от тях фатални, очевидно свързани с vaping пълнителни касети, закупени на черния пазар.

Засега токсичната съставка не е идентифицирана.

Промишлеността е съгласна, че потреблението трябва да бъде ограничено до тези над 21-годишна възраст и прехвърля вината върху правителствата, които не успяват да накажат магазините, продаващи на непълнолетни купувачи.

Но пълната забрана на електронните цигари в името на намаляването на вредата не е реална и е абсолютно абсурдна, заявиха на конференцията във Вашингтон, отбелязвайки, че цигарите имат далеч по-лоши ефекти и не са забранени.

Филип Морис Интернешънъл залага на своя IQOS: нещо като къса цигара, поставена в устройство, което загрява тютюна и отделя пари, за които компанията твърди, че са по-малко вредни.

По време на една сесия на форума гръцкият кардиолог Константинос Фарсалинос разгледа въпроса със забраната в Индия, като отбеляза, че в страната умират един милион пушачи всяка година.

"Те забраниха най-малко вредните никотинови продукти, които имаха на пазара", каза той с пренебрежение.

Дейвид Суанор, помощник професор по право в Университета в Отава, отвърна: „Това е небрежност в областта на общественото здраве“.

В Япония течният никотин е забранен, но цигарите са законни.

Американският сенатор Ричард Бър, републиканец от щат Северна Каролина, произвеждащ тютюн, изтъкна "яростта" към опасностите от електронните цигари и сравни евентуалната им забрана с "лов на вещици".

Той обвини щати като Масачузетс, че налагат забрани, при положение, че „те имат абсолютно нулеви факти, за да направят заключение“.

На друга дискусия участниците се насочиха към Световната здравна организация, която това лято изрази възражението си срещу електронните цигари.

Сред най-мощните регулаторни агенции "далеч най-лошият и най-опасен е СЗО", заяви консултантът Клайв Бейтс и добави, че базираният в Женева орган има "обща тенденция към екстремни позиции".

За да преживеят кризата, ръководителите на индустрията признават, че трябва да разрешат проблема си с доверието.

Някои искат да могат да достигнат до пушачите, които търсят алтернатива, а също така смятат, че е възможно да се рекламират за тези над 21 години, като се избягват по-младите потребители, дори в Интернет.

„Вярваме, че продуктите от следващо поколение могат да се продават отговорно на възрастни потребители“, казва Рикардо Оберландер, президент и изпълнителен директор на Reynolds American Inc, дъщерно дружество на British American Tobacco

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес