Технология за четене на мисли вече е на пазара, като базираната в Калифорния стартъп компания, наречена „Kernel“, започва да доставя шлемове за 50 000 долара в САЩ.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Това е устройство, което може да анализира невроните в нечий мозък и до известна степен да прочете мислите му.
Според статия в „Блумбърг“ това, което „Kernel“ прави, е сериозна крачка в областта на мозъчните изследвания. „Нюролинк“ на Илон Мъск е само на пет години и се стреми към същата цел, макар и с различен подход, разбира се, като се има предвид, че е фокусирана върху разработването на имплантируеми интерфейси мозък-машина.
Така че, изглежда, частните компании са нетърпеливи да влязат в главите на хората и да разберат какво се случва в това сиво вещество. Може да изглежда смущаващо, но не е задължително да предвещава дистопично бъдеще, тъй като технологията, след като бъде разбрана и усъвършенствана, отваря множество пътища за по-нататъшно научно разбиране на стареенето на мозъка, психичните разстройства, инсултите и много други.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
„За да постигнем напредък по всички фронтове, от които се нуждаем като общество, трябва да погледнем в мозъка онлайн“, каза Брайън Джонсън, изпълнителен директор на „Kernel“, пред „Блумбърг“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Шлемовете на“Kernel“, прозведени в два вида, изпращат лазери през черепа на човека, за да регистрират мозъчната активност, за разлика от имплантиращия чип метод на „Нюролинк“.
Една от двете каски, футуристичната"Flow", записва данни в реално време, като същевременно установява модели на мозъчна дейност. Другата, наречена „Flux“, измерва скоростта на невроните, също в реално време. Целта ѝ е да осигури достъп до основната мозъчна дейност, отговорна за функции като емоции, внимание, памет и учене.
Първите клиенти на „Kernel“ включват, разбира се, институти за мозъчни изследвания.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
След време обаче, както казва Джонсън, технологията ще бъде достъпна за широката публика на цената на смартфон.