Технология за четене на мисли вече е на пазара, като базираната в Калифорния стартъп компания, наречена „Kernel“, започва да доставя шлемове за 50 000 долара в САЩ.
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
Това е устройство, което може да анализира невроните в нечий мозък и до известна степен да прочете мислите му.
Според статия в „Блумбърг“ това, което „Kernel“ прави, е сериозна крачка в областта на мозъчните изследвания. „Нюролинк“ на Илон Мъск е само на пет години и се стреми към същата цел, макар и с различен подход, разбира се, като се има предвид, че е фокусирана върху разработването на имплантируеми интерфейси мозък-машина.
Така че, изглежда, частните компании са нетърпеливи да влязат в главите на хората и да разберат какво се случва в това сиво вещество. Може да изглежда смущаващо, но не е задължително да предвещава дистопично бъдеще, тъй като технологията, след като бъде разбрана и усъвършенствана, отваря множество пътища за по-нататъшно научно разбиране на стареенето на мозъка, психичните разстройства, инсултите и много други.
Още: "Много ядосаният" Тръмп и Путин лице в лице?
„За да постигнем напредък по всички фронтове, от които се нуждаем като общество, трябва да погледнем в мозъка онлайн“, каза Брайън Джонсън, изпълнителен директор на „Kernel“, пред „Блумбърг“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Тежки" санкции срещу Русия и вторични мерки: Републиканци и демократи в Сената на САЩ се обединиха
Още: Джей Зи и Бионсе са свидетели на зверствата на Пъф Деди: Нова жертва разказва
Шлемовете на“Kernel“, прозведени в два вида, изпращат лазери през черепа на човека, за да регистрират мозъчната активност, за разлика от имплантиращия чип метод на „Нюролинк“.
Една от двете каски, футуристичната"Flow", записва данни в реално време, като същевременно установява модели на мозъчна дейност. Другата, наречена „Flux“, измерва скоростта на невроните, също в реално време. Целта ѝ е да осигури достъп до основната мозъчна дейност, отговорна за функции като емоции, внимание, памет и учене.
Първите клиенти на „Kernel“ включват, разбира се, институти за мозъчни изследвания.
Още: Мъск не успя да си купи върховен съдия в Уисконсин с 25 млн. долара
След време обаче, както казва Джонсън, технологията ще бъде достъпна за широката публика на цената на смартфон.