Около 15 милиона чилийци днес гласуват на референдум за нова конституция на страната, предаде БТА, позовавайки се на Франс прес.
Вотът е задължителен и приканва избирателите да се произнесат дали да бъде заменена съществуващата конституция, изготвена още по времето на диктатурата на Аугусто Пиночет (1973-1990 г.) с нов документ. Настоящата конституция на няколко пъти бе променяна, но и до днес е възприемана като спирачка за всякаква по-задълбочена социална реформа в Чили. Неолиберална основа на един модел, който позволи десетилетия на стабилност и икономически растеж в страната, досегашната конституция създаде и едно общество, в което има дълбоки социални разделения.
До изготвяне на нова конституция се стигна след протести, прераснали в насилие през 2019 г. Тогава чилийците поискаха повече социална справедливост, което да бъде заложено и в нова конституция на страната.
В предложението на новата конституция по-специално е заложено държавата да може да гарантира на всички свои граждани правото на образование, на обществено здравеопазване, на пенсия и на прилично жилище. В документа правото на аборт в случай на зачеване след изнасилване или при риск за майката или плода, също е заложено. В Чили абортите бяха разрешени едва през 2017 г. при гореспоменатите условия, но страната си остава дълбоко разделена по въпроса. В конституцията ще бъдат вписани и права, свързани с опазването на околната среда или признаването на коренните народи на страната.
Социологическите допитвания обаче вещаят отхвърляне на предложението за нова конституция. Основно противници на новия документ са жителите на северните и южните части на страната, в които има сериозни проблеми с насилието и несигурността, с бедността, трафика на хора и конфликти, свързани с претенции върху земи, предявени от радикални групи на коренното население.
Гласуването с "не" на предложението в тези две части на страната, ще е гласуване срещу настоящото управление изразяване на недоволството по този начин от управляващите заради гореизброените разнородни проблеми. Според анализатори противниците на "не"-то съставляват една много разнородна група със силна нотка на популизъм, подхранван от страха, че новата конституция би могла да ги лиши от нещо, което те вече притежават. Лагерът на привържениците на новия основополагащ документ пък е съсредоточен в столицата на страната и е предимно от младите хора в Чили.
Ако "не"-то победи на референдума, президентът Габриел Борич вече обяви, че ще поиска от парламента да започне нов конституционен процес, който да стартира от нулата с избиране на ново конституционно събрание, което да изготви нов текст. Ако все пак "да"-то победи, то новата конституция ще влезе в сила след 10 дни.
През 2020 г. в Чили се проведе референдум, на който 79 процента от гласувалите се обявиха категорично за отхвърляне на конституцията от ерата на Пиночет, което наложи и започване на процес за разработване на нова конституция, така че според Борич старата конституция няма как да остане в сила още дълго време, тъй като хората ясно са заявили, че не я искат повече.