Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украйна разкри: САЩ ни дава точни координати на руските цели, ние стреляме

10 февруари 2023, 12:21 часа • 4515 прочитания

Украински официални лица заявиха, че изискват координати, предоставени или потвърдени от САЩ и техните съюзници, за по-голямата част от ударите срещу руски цели, при които се използват модерни ракетни системи. Тази практика до момента не беше разкривана - сега тя показва изключително активната роля на Пентагона във войната, пише Washington Post.

Още: 2000 остават без работа: Amazon закрива складовете си в Квебек

Още: Тръмп към Русия: Спрете тази нелепа война, ще става само по-зле

Разкритието, потвърдено от трима високопоставени украински служители и едно високопоставено лице от САЩ, идва след месеци, в които силите на Киев обстрелват руски цели - включително щабове, складове за боеприпаси и казарми. Те се намират на украинска територия и биват атакувани с предоставената от Вашингтон ракетна система HIMARS и други подобни прецизно управляеми оръжия, като например ракетната система за многократно изстрелване M270.

Украински служител казва пред медията, че силите на Володимир Зеленски почти никога не изстрелват модерните оръжия без конкретни координати, предоставени от американски военен персонал от база, намираща се в друга част на Европа. Този процес трябва да даде увереност на Вашингтон за предоставяне на Киев на оръжия с по-голям обсег, твърдят украинците.

Високопоставен американски служител признава ключовата роля на САЩ в кампанията и заявява, че помощта за насочване е послужила за осигуряване на точност и запазване на ограничените запаси от боеприпаси за постигане на максимална ефективност. Той добавя, че Украйна не търси одобрение от САЩ за това какво да удари и редовно сама насочва ударите си срещу руските сили с други оръжия. Съединените щати предоставят координати и точна информация за насочване единствено в качеството на консултант, казва служителят.

Още: Още идеи: Тръмп иска да премахне лятното часово време

Още: Първа гръцка визита в САЩ след клетвата на Тръмп

ОЩЕ: Логистичната битка за Украйна: Как западните оръжия ще стигнат до бойното поле?

Въпросът е деликатен за властите в САЩ, които се представят като "невоюващ приятел" на правителството в Киев, борещо се за своя суверенитет и оцеляване. Кремъл неведнъж е обвинявал Вашингтон и съюзниците от НАТО, че водят марионетна война в Украйна.

Високопоставени служители на Пентагона заявяват: "Отдавна сме признали, че споделяме разузнавателна информация с Украйна, за да им помогнем да защитят страната си от руската агресия, и с течение на времето оптимизирахме начина, по който обменяме информация, за да можем да подкрепим техните искания и процесите на насочване с подобрена скорост и мащаб", гласи изявлението на бригаден генерал Патрик Райдър, който е говорител на Пентагона.

"Украинците са отговорни за намирането на цели, определянето на приоритетите им и в крайна сметка за вземането на решение кои от тях да бъдат задействани. САЩ не одобряват целите, нито пък участват в избора или ангажирането на целите".

Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война

Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона

Високопоставеният украински служител описва процеса на насочване като цяло: Украинските военнослужещи определят целите, които искат да бъдат поразени, и мястото, на което се намират, след което тази информация се изпраща до висшите командири. Те предават искането на американските партньори за по-точни координати. Американците невинаги предоставят исканите координати, казва служителят, като в този случай украинските войски не стрелят.

Украйна би могла да нанася удари и без американска помощ, но тъй като Киев не иска да хаби ценни боеприпаси и да пропуска, обикновено избира да не нанася удари без американско потвърждение.

Вече месеци наред украинското правителство призовава Вашингтон да достави в Киев прецизни далекобойни оръжия. Украйна притежава пускови установки HIMARS и подобно оръжие - ракетна система за многократно изстрелване M270. Всяка от тях изстрелва произведена в САЩ ракета, която може да измине до 80 км.

Украинските официални лица искат и армейската тактическа ракетна система ATACMS - боеприпас, който може да бъде изстрелян от същата пускова установка и да измине до 300 км. Представители на администрацията на Джо Байдън отказват да предоставят това оръжие, което е в ограничени количества и се разглежда от висши американски служители като ескалация, която може да провокира Русия и да въвлече САЩ директно във войната.

Киев обеща, че няма да използва ракетата с по-дълъг обсег за нанасяне на удари през границата на Русия.

ОЩЕ: Украйна поиска от съюзниците ракети с далечен обсег ATACMS (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес