Американският президент Доналд Тръмп възнамерява да поиска много повече пари от правителствата на държавите-съюзници на Вашингтон заради присъствието на американските военни на тяхна територия, пише The Washington Post.
Още: И вторият изтребител F-16 пътува към България: Кога се очаква да пристигне?
Още: В Канада започнаха изборите за премиер, който ще трябва да преговаря с Тръмп
Тръмп смята да поиска от страните заплащането на всички разходи, свързани с поддържането на нормалното състояние на базите и поддръжката на оборудването, както и заплатите на американските военни, а в същото време държавата ще трябва да заплати още 50% от тази сума.
В резултат на това, страните ще бъдат принудени да плащат на САЩ около 5 пъти повече, отколкото в момента. Съюзниците на Вашингтон наричат тази формула изнудване.
Ако действително бъде одобрена, тази схема ще засегне главно Германия, Япония и Южна Корея, където са разположени няколко хиляди американски военни. Източник на вестника отбелязва, че американската страна вече е обсъждала плащания по новата формула "цена плюс 50" с поне една държава.
Още: Тръмп си даде срок да се убеди баламосва ли го Путин, каза още за Крим и Зеленски (ВИДЕО)
Още: САЩ очаква "ключова седмица" за преговорите за мир в Украйна
Тръмп многократно е критикувал страните от НАТО за факта, че според него те не харчат достатъчно, за да поддържат колективната отбрана на алианса. Президентът на САЩ поиска от всички страни-членки на НАТО възможно най-скоро да повишат разходите за отбрана до 2% от БВП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Администрацията на Тръмп подготвя среща с Ким Чен-ун?
Още: Проучване: Няма по-лош президент на САЩ за първите 100 дни от Тръмп за последните 80 години
По време на реч на срещата на върха на Алианса той предложи страните не само да изпълнят това задължение, но и да увеличат разходите до 4% от БВП. В момента само 8 държави-членки на НАТО харчат повече от 2% за отбраната, а военният бюджет на САЩ е около 3.58% от икономическата им продукция.
Един от първите американски съюзници, който се противопостави на твърдите тактики на администрацията на Тръмп, беше Южна Корея, която миналия месец се съгласи да плати 925 млн. долара, тъй като на нейна територия са разположени 28 500 американски войници.
Сумата е с 8.2% по-голяма спрямо предходната година и покрива около половината от общите разходи. Сеул предпочиташе да сключи 5-годишна сделка, но споразумението важи само за 12 месеца. Така корейците могат да бъдат подложени на натиск да приемат новите условия за плащане на 50% отгоре през следващата година.
Още: Рубио: Преценяваме дали си струва да продължим да сме посредник между Украйна и Русия
Още: Задържаха извършителя на кървавия инцидент във Ванкувър
Американските военни в Южна Корея от месеци са били в напрегнато очакване на сключването на сделката. Според висши американски военни във Вашингтон се обсъждат многобройни идеи за споделяне на разходите, но Тръмп е отхвърлил всички.