Президентът на Съединените американски щати Доналд Тръмп смята част от текстовете на бюджета за отбрана за 2019 година за предизвикващи безпокойство от гледна точка на конституцията на страната, информира БГНЕС.
Още: Първа гръцка визита в САЩ след клетвата на Тръмп
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
В разпространено от канцеларията на Белия дом заявление се твърди, че опасенията са свързани с няколко ключови текста от закона, които се отнасят до отношенията с Русия.
Държавният глава на САЩ конкретно посочва член 1247 от закона за бюджета на Пентагона, в който се предвижда ограничаване на взаимодействието между министерствата на отбраната на САЩ и Русия. Друг обезпокоителен член според Тръмп е 1242, където се регламентира изпълнението на Договора за открито небе.
Тръмп отбеляза, че според текста на документа, президентската администрация е длъжна да уведоми Конгреса "преди да бъдат предприети каквито и да е било дипломатически или военни действия". Според президента на САЩ по този начин се отнемат част от изключителните конституционни правомощия на държавния глава като върховен главнокомандващ и външнополитически представител на страната.
Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
Въпреки изказаните съображения, на 13 август Тръмп подписа бюджета за отбрана на Съединените американски щати за 2019 година в размер на 716 млрд. долара. Той обаче подчерта, че ще тълкува спорните моменти в текста "в съответствие с конституционните правомощия на президента".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
Същевременно от Държавния департамент на САЩ опровергаха съобщения в руски медии, че САЩ излизат от Договора за установяване на режима "Открито небе" (ДОН). "Съединените щати не прекратяват участието си в Договора за "Открито небе". Напротив, Съединените щати са привърженици на продължаване действието на договора, което личи от цялостното обновление на самолетите, които използваме в рамките на ДОН", заявиха официални представители от Държавния департамент.
Междувременно американският министър на отбраната ген. Джеймс Матис заяви, че Съединените американски щати се нуждаят от Космически сили, за да защитят спътниците си от Русия и Китай.
Матис, който е на посещение в Бразилия, твърди, че САЩ не възнамеряват да разполагат оръжия в Космоса. Въпреки това обаче спътниците са жизненоважни не само за провеждането на военни операции, но и за световната икономика. Именно по тази причина те трябва да бъдат защитени, смята той.
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Военният министър на Съединените щати е припомнил, че през януари 2007 година Китай е демонстрирал своите възможности като е унищожил с ракета, изстреляна от земята, собствен метеорологически спътник. През октомври миналата година обаче САЩ не подкрепиха три резолюции на ООН за предотвратяване на въоръжената надпревара в Космоса.
През юни президентът на Съединените щати Доналд Тръмп разпореди на Пентагона да сформира Космически сили. От Белия дом многократно подхвърляха идеята за създаването на подобен род войски. По време на реч пред морски пехотинци от авиобазата Мирама в Калифорния, Тръмп подчерта, че "според новата икономическа стратегия на САЩ Космосът се приема за зона на военни действия, подобно на земята, въздуха и морето".