Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп предложи по-строг оръжеен контрол, но и мерки срещу "насилствената култура" включваща видеоигри

06 август 2019, 10:00 часа • 1610 прочитания

Президентът на САЩ Доналд Тръмп предложи републиканците и демократите да се споразумеят за по-строг контрол на оръжията и да свържат това с неговия проект за имиграционна реформа.

Още: Арестуваха мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото в Ню Йорк

Още: Тръмп си хареса милиардер за зам.-министър на отбраната

"Републиканците и демократите трябва заедно да направят сериозни проверки на миналото, може би свързвайки това законодателство с отчайващо необходимата имиграционна реформа", написа Тръмп в Туитър след двете масови престрелки през уикенда, при които бяха убити 29 души и десетки ранени в Тексас и Охайо.

"Трябва да имаме нещо добро, ако не ВЕЛИКО, излизайки от тези две трагични събития!", написа Тръмп. Той призова конгресмените да одобрят законодателство, което ще изисква по-сериозни проверки на миналото на купувачи на огнестрелно оръжие.

По-късно президентът на САЩ направи национално обръщение, в което каза, че "може би трябва да се направи повече" за справяне с насилието с оръжие. Той каза, че политиците трябва да предприемат стъпки за ограничаване на "насилствената култура, включително видеоигри, които насърчават насилието".

Още: Канадският премиер губи подкрепа в партията си 

Още: Доналд Тръмп сигурен, че Мъск никога няма да стане президент

Според президента законите за психичното здраве трябва да бъдат реформирани, за да се улеснят идентифицирането на психично разстроените лица и контролът върху социалните мрежи, където много от убийците публикуват предварително своите заплахи.

Тръмп също призова за смъртно наказание за извършители на масови убийства и престъпления от омраза. По-рано президентът обсъди с директора на ФБР Кристофър Рей, министъра на правосъдието Уилям Бар и членове на Конгреса на САЩ възможните начини да се предотвратят нови масови убийства.

"Медиите носят голяма отговорност за живота и безопасността в нашата страна. Фалшивите новини допринесоха много за гнева и яростта, които се натрупваха в продължение на много години. Отразяването на новини трябва да започне да бъде справедливо, балансирано и безпристрастно или тези ужасни проблеми само ще се влошат", написа преди това президентът в друг туит. "Омразата няма място в нашата страна и ние ще се погрижим за това", подчерта президентът. Той отбеляза, че и в двата случая нападението е било свързано с "психична болест".

Президентът на САЩ нареди знамената на територията на цялата страна да бъдат спуснати наполовина в знак на съпричастност с жертвите на двете масови стрелби в Ел Пасо и Дейтън.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

По-рано прокуратурата в щата Тексас обяви, че ще поиска смъртна присъда за стрелеца в търговския център на „Уолмарт“ - 21-годишния Патрик Крусиос.

Другият масов убиец от Дейтън - 24-годишният Конър Бетс, пък бил отстранен от училище преди няколко години заради планирани нападения, а сред деветте му жертви сега се оказаха сестра му и нейното гадже.

Националната асоциация на собствениците на огнестрелно оръжие в САЩ изрази в Туитър съболезнования на семействата на загиналите и пострадалите при нападенията в Тексас и Охайо. "Нямаме намерение да участваме в политизирането на тези трагедии, но както винаги с радост ще участваме в търсенето на действащи решения", съобщи организацията.

Тежки обвинения към Тръмп в рамките на САЩ

Американският президент често е обвиняван, че "расистката му реторика вдъхновява белия тероризъм в САЩ". "Трябва да наречем белия национализъм с истинското му име - вътрешен тероризъм. Трябва да попитаме самия президент за мнението му за расисткото превъзходство на бялата раса", написа в Twitter Елизабет Уорън, водеща кандидатка на демократите за президент. Друг кандидат за президент от демократическата партия, Бето О'Рурк, чийто бивш окръг на Конгреса включва Ел Пасо, отиде по-далеч. "Президентът насърчава по-голям расизъм и не само расистката реторика, но и насилието, което толкова често я следва. За това е отговорен не само президентът Тръмп, но със сигурност той е човекът, който се ползва с най-голямо обществено доверие ... и е най-отговорен", каза О'Рурк в ефира на CNN.

Обвинения и извън пределите на САЩ

Смятаме случилото се за терористичен акт, насочен срещу мексиканско-американската общност и мексиканците в САЩ, заяви външният министър на Мексико Марсело Ебрард. Той добави, че мексиканските власти ще обмислят да повдигнат съответните обвинения пред съда и ще поискат, ако е необходимо, екстрадицията на извършителя на нападението в Ел Пасо. Шестима от 20-те загинали при нападението са мексиканци, а други седем мексиканци са сред 26-те ранени.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес