Президентът на САЩ Доналд Тръмп предложи на лидерите на Европейския съюз да се откажат от всички защитни мита, търговски бариери и субсидии. Той стори това преди днешната си среща с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер.
Още: Самолет се разби край магистрала, всички на борда му са загинали (ВИДЕО)
Още: Заради глобалното затопляне: Морските лъвове започнаха често да нападат хора
"ЕС пристига във Вашингтон, за да обсъдим търговската сделка", написа Тръмп в своя Twitter профил. "Имам една идея за тях. И САЩ и ЕС да отменят всички мита, бариери и субсидии! Това ще е свободен пазар и свободна търговия. Надявам се да го направят, ние сме готови - но те няма да го направят", написа американският президент.
The European Union is coming to Washington tomorrow to negotiate a deal on Trade. I have an idea for them. Both the U.S. and the E.U. drop all Tariffs, Barriers and Subsidies! That would finally be called Free Market and Fair Trade! Hope they do it, we are ready - but they won’t!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 25 юли 2018 г.
Още: Тръмп притисна Путин за войната и се самопохвали: Справяме се много добре с митата
Още: С митата за Китай Тръмп съсипва военната си мечта от шесто поколение
Същевременно САЩ ще отпуснат 12 млрд. долара, за да подпомогнат местните земеделци и животновъди, които попаднаха под ударите на търговските контрасанкции, предаде БГНЕС.
Министърът на земеделието на САЩ Сони Пърдю обяви, че правителството възнамерява "да подпомогне фермерите и така да даде на президента Доналд Тръмп време, за да договори дългосрочно търговско споразумение". Това е първото изявление на американските власти, с което се признава, че митническата войн на Тръмп се отразява негативно на американски производители. Според Пърдю потенциалните загуби в сектора земеделие са на стойност 11 млрд. долара.
Още: САЩ уволниха началника на военната си база в Гренландия - заела страната на Дания срещу Джей Ди Ванс
Още: Любовта им приключи: Напуска ли Мъск кабинета на Доналд Тръмп? (ВИДЕО)
През последните месеци Тръмп се конфронтира с множество американски търговски партньори като едностранно въведе наказателни мита върху вноса на стомана, алуминий и китайски стоки на стойност десетки милиарди долари. Тези действия на американската администрация предизвикаха въвеждането на контрасанкции от засегнатите страни (Канада, Мексико, Китай и ЕС), от които най-сериозно пострадаха производителите на соя и свинско месо. Обявените от Министерството на земеделието мерки са насочени към производителите на соя, сорго, пшеница, свинско месо, млечни продукти, плодове, ориз и ядки.
Според Пърдю обаче решението на Тръмп "е ясен сигнал, че чужди държави не могат да тормозят нашите земеделски производители и да принудят Съединените Щати да капитулират". "Правилната политика на чуждите държави е да преустановят лошото си поведение, а не да отговарят с незаконни мита", добави министърът.
Още: Пореден инцидент: Два самолета се удариха на летището във Вашингтон (ВИДЕО)