Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп остро разкритикува Турция за военните ѝ удари в Сирия

25 януари 2018, 15:58 часа • 2806 прочитания

Напрежението между Анкара и Вашингтон ескалира, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди своя турски колега Реджеп Тайип Ердоган за нарастващия риск за конфликт между двете нации. Турският държавен глава на свой ред поиска САЩ да прекратят подкрепата си към кюрдските милиции, пише The New York Times, цитиран от агенция "Фокус".

Още: "За последните три месеца": Мексико задържа почти половин милион мигранти

Още: Канадски министри работят с екипа на Тръмп за ниски мита

Двамата държавници проведоха телефонен разговор, докато турските въоръжени сили атакуват кюрдските сили в Северна Сирия. Американските власти съобщават, че изпитват притеснения, че кампанията срещу „Ислямска държава“ ще бъде сериозно подкопана от появата на ново бойно поле в страната, която и без това е опустошена от войната през последните седем години.

„Тръмп призова Турция да бъде внимателна и да избягва действия, които да водят до риск за конфронтация между турските и американските сили“, пише в официално заявление на Белия дом, публикувано след разговора. „Той заяви, че двете страни трябва да се фокусират върху споделената цел да се постигне трайна победа над „Ислямска държава“, сочи документът.

Строгият тон към Ердоган се различава рязко от този по време на конференция в Белия дом, по време на което високопоставени представители на американската администрация заявиха, че САЩ застават до Турция, съюзник в НАТО в спора с кюрдските сили, които досега се бореха срещу „Ислямска държава“, с пряката подкрепа на Вашингтон.

Още: Тръмп иска съдът на САЩ да спре действието на закона за забрана на TikTok

Още: "Иде ли нова пандемия": Откриха нова мутация на птичия грип в САЩ

Припомняме, че Турция от десетилетия води борба срещу кюрдските бунтовници, които Анкара смята за терористична заплаха. Кюрдите в региона, най-вече в Турция, Ирак и Сирия, мечтаят да създадат независима държава.

По време на реч в сряда, 24 януари, Ердоган заяви, че няма разлика между „Ислямска държава“ и кюрдските милиции и постави под въпрос „човечността на тези, които обвиняват Турция, че е агресор и подкрепят организация с кръвта на десетки хиляди невинни деца, жени и старци по своите ръце“.

Промяната в тона на САЩ произлиза от това, което представителите на Белия дом смятат за раздразнение след месеците неуспешни усилия за усмиряване на Ердоган, включващи промяна във военната стратегия на Вашингтон и даване на гаранции за кюрдските намерения на бойното поле. Това бележи и година ухажване на турския президент, когото Тръмп постоянно хвалеше, въпреки авторитарното разбиване на опозицията в Турция.

Още: Белият дом: Има индикации, че руската ПВО е свалила азербайджанския самолет

Още: След петролен разлив: Перу обяви извънредна екологична ситуация

В Сирия турски изтребители започнаха обстрел, който се стовари върху северния град Манбидж, където американските сили провеждат обучение и екипиране на кюрдските сили, които контролират това стратегическо населено място. Американските власти са все по-притеснени, че пълномащабно нападение срещу Манбидж ще сблъска в пряк конфликт силите на САЩ и Турция.

Основният удар на настоящата турска операция е насочен към сирийския граничен град Африн, контролиран от кюрдските сили. ООН съобщи, че при настоящите боеве близо 500 души са напуснали домовете си в и около Африн.

Турското нападение накара кюрдите в Сирия и навсякъде другаде да се притеснят, че САЩ ще ги изоставят отново. Те си спомниха кланетата в Ирак от бившия диктатор Садам Хюсеин, включително и нападението с химическо оръжие над Халабджа през 1988 г., убило 5000 души. Те смятат, че Вашингтон или не е успял да го предотврати или е бил съучастник в прикриването му.

Според Нисрин Абдала, говорител на Кюрдския женски съюз, ситуацията в Африн е „нещастна“ и че турските бомбардировки срещу цивилните се засилват. Тя обвини САЩ за това. „Пет дни Африн е брутално атакуван. Не виждаме никакво движение от американците. Иска ми се САЩ да заемат ясна позиция, най-малко на хуманитарно равнище“, заяви тя.

Дори докато Белия дом се стреми да постигне баланс между Турция и кюрдите в Сирия, Пентагонът продължава подкрепата си към кюрдските милиции. Без логистична подкрепа от кюрдските сили, близо 2000 американски войници в Сирия няма да могат да продължат да водят активна роля в региона, според високопоставени военни източници. Кюрдските милиции биха играли важна роля в близките месеци в побеждаването на последните джобове от по няколко стотин терористи от „Ислямска държава“ в страната.

По време на телефонния разговор, по данни на Белия дом, Тръмп е изразил загриженост за „разрушителната и лъжлива риторика от Турция“. В допълнение, той е отбелязал продължителното задържане на американските и местните граждани в Турция – рядко позоваване от негова страна на грижата за човешките права.

САЩ се обърнаха към кюрдските сили, след като „Ислямска държава“ шокира света, превземайки втория по големи град на Ирак Мосул, а след това прегази по-голямата част от Сирия. След като армията на Ирак бе разбита, а сирийските войници се заеха да се борят срещу политическите си опоненти, кюрдските милиции станаха силата на земята, на която най-можеше да се разчита срещу екстремистите.

По-голямата част от въоръжението, предоставено на кюрдските милиции, е съветски дизайн и може да се слее с почти всяко оръжие в региона, правейки го изключително сложно за проследяване дори и във мирно време – да не говорим в хаотичната среда на войната.

По-рано днес министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу обсъди с държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън в Париж създаването на 30-километров „тампонен район за сигурност” в Сирия и направи първата оценка по темата пред вестник Hürriyet.

„В отношенията със САЩ и днешният диалог има определена „загуба на доверие”. Преди да бъде възвърнато доверието, не е правилно да се разговаря по подобни теми. Най-напред трябва отново да се изгради доверие с конкретни стъпки. Ние не знаем какви са техните цели и намерения, но преди всичко следва да се преодолее обстановката на недоверие в отношенията между двете страни.”, обяснява още Мевлют Чавушоглу.

Междувременно премиерът на Турция Бинали Йълдъръм реагира изключително остро по повод отношението на Вашингтон към провежданата в района на сирийския град Африн военна операция „Маслинова клонка”, като посочи, че в Африн са ликвидирани повече от 300 кюрдски бойци.

Напрежението между Турция и САЩ расте от години. То се засили след неуспешния опит за преврат в Турция, накарал Ердоган да затегне захвата си върху страната и да започне атаки с думи срещу САЩ и Европа. Турското правителство смята, че опитът за преврат е воден от Фетхуллах Гюлен – ислямски духовник, живеещ в изгнание в САЩ.

И двете страни считат, че борбата срещу „Ислямска държава“ е важна. Но напрежението започва да се проявява, след като вече изглежда, че борбата срещу нея е към своя край.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес