Президентът Тръмп заяви, че има "голяма вероятност", да обяви общонационално извънредно положение, за да заобиколи Конгреса и да построи стена по границата между САЩ и Мексико. Това пише американското електронно издание The Hill, цитирано от "Фокус".
Още: И вторият изтребител F-16 пътува към България: Кога се очаква да пристигне?
Още: В Канада започнаха изборите за премиер, който ще трябва да преговаря с Тръмп
"Мисля, че има голяма вероятност да направим това", каза Тръмп пред репортери в кабинета на Белия дом.
Президентът заяви, че допълнителна информация ще бъде предоставена във вторник по време на обръщението за "Състоянието на Съюза", като каза, че хората трябва да „слушат внимателно” речта.
Коментарите на Тръмп са един от най-ясните признаци, че той може да действа сам, за да изгради стената, заради решимостта на демократите да блокират едно от основните му обещания по време на кампанията.
Още: Тръмп си даде срок да се убеди баламосва ли го Путин, каза още за Крим и Зеленски (ВИДЕО)
Още: САЩ очаква "ключова седмица" за преговорите за мир в Украйна
Той предрича, че демократите няма да му дадат никакво финансиране на стената, за да се предотврати ново затваряне на правителството и заяви, че неговите опоненти ще платят политическата цена.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Администрацията на Тръмп подготвя среща с Ким Чен-ун?
Още: Проучване: Няма по-лош президент на САЩ за първите 100 дни от Тръмп за последните 80 години
Изявленията от петък дойдоха само ден след като Тръмп каза, че няма да приеме сделка за предотвратяване на друго закриване на правителството, освен ако то не включва пари за исканата от него гранична стена.
"Ако няма стена, това няма да стане", каза президентът пред репортери в четвъртък, когато го попита дали би желал да приеме други мерки за сигурност на границите.
Председателят на Конгреса Нанси Пелоси заяви в четвъртък, че демократите продължават да се противопоставят на финансирането на стената, но ще обмислят предоставянето на пари за ограждения по границата.
Още: Рубио: Преценяваме дали си струва да продължим да сме посредник между Украйна и Русия
Още: Задържаха извършителя на кървавия инцидент във Ванкувър
Представителите на двете камари се срещнаха в сряда, за да започнат обсъждане на евентуално споразумение за разходите по сигурността на границите преди крайния срок от 15 февруари.
Тръмп каза в четвъртък, че ще изчака дотогава да реши какви действия да предприеме по отношение на стената.