Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова Харвардския университет да върне обратно парите, получени за облекчаване на въздействието от мерките срещу новия коронавирус, като посочи, че тези средства са предназначени за малкия бизнес, предава „Анадолската агенция“, цитирана от "Фокус:.
Още: "По-лош от най-лошия сценарий": Митата на Тръмп сринаха акциите на големи американски компании
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
„Ще поискам това“, заяви Тръмп пред журналистите в Белия Дом. „Харвард ще върне парите. Те не трябва да взимат“.
Американският президент обясни, че един от най-богатите университети на света е получил 8 милиона долара от федералния фонд с общ обем 2,2 трилиона долара, с който трябвада се съживи американският бизнес и да се помогне на домакинствата в страната.
„Няма да споменавам други имена, но когато видях Харвард – те имат една от най-големите фондации в страната, а, може би, в света... Те ще върнат парите“, заяви той.
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
Още: "Най-накрая поставяме Америка на първо място": Тръмп въведе мита за почти целия внос в САЩ (ВИДЕО)
Харвард е получил парите чрез Фонда за спешна помощ във висшето образование, както много други американски колежи и университети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
„Харвард пое ангажимент, че 100% от тези спешни средства за висше образование ще бъдат използвани за предоставяне на пряка помощ на студенти, които са изправени пред спешни финансови нужди поради пандемията от Covid-19“, се казва в изявлението на университета.
Ограничителните мерки срещу коронавируса създадоха рекордна безработица в САЩ и докараха до фалит хиляди малки фирми.
Коментарите на Тръмп за Харвард дойдоха на фона на съобщения, че големи компании, като Shake Shack, Potbelly и Ruth’s Chris Steak House са се възползвали от средствата, предназначени за малкия бизнес с под 500 служители.
Още: "Много ядосаният" Тръмп и Путин лице в лице?
Програмата за заем за малък бизнес, първоначално финансирана в размер на 350 милиарда долара, бе реализирана в рамките само на няколко дни и Сенатът във вторник трябваше да одобри още един заем от 484 милиарда долара, който се очаква да бъде одобрен от Камарата в сряда.
САЩ е страната в света, която е най-силно засегната от пандемията от коронавируса, с повече от 820 000 потвърдени инфекции и близо 45 000 смъртни случая, сочат данни, събрани от университета Джонс Хопкинс.
Всичко за коронавируса следете ТУК.