Американският президент Доналд Тръмп написа в Twitter, че министърът на отбраната Джеймс Матис ще се оттегли от своя пост в края на февруари.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
“Генерал Джеймс Матис ще подаде оставка в края на февруари. Той служи в моята администрация като министър на отбраната през последните две години“, коментира стопанинът на Белия дом.
„По време на неговия престой начело на Пентагона беше постигнат огромен прогрес, по-конкретно при закупуването на нова военна техника“ за нуждите на американската армия, отбелязва още Тръмп.
Той благодари на генерал Матис за огромната помощ, която той му е оказал, при осигуряването на плащанията от страна на съюзниците на техния дял от военните ангажименти. „Кандидатурата на новия министър на отбраната ще бъде издигната в най-скоро време“, добави президентът.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
General Jim Mattis will be retiring, with distinction, at the end of February, after having served my Administration as Secretary of Defense for the past two years. During Jim’s tenure, tremendous progress has been made, especially with respect to the purchase of new fighting....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 20 декември 2018 г.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Оставката на Матис идва след решението на Тръмп да изтегли американските войски от Сирия.
Джеймс Матис е взел решението да се оттегли от поста министър на отбраната заради различия в мненията с президента Доналд Тръмп. Това става ясно от молбата му за оставка, която той е връчил на президента. Документът е с дата 20 декември.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
....equipment. General Mattis was a great help to me in getting allies and other countries to pay their share of military obligations. A new Secretary of Defense will be named shortly. I greatly thank Jim for his service!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 20 декември 2018 г.
„Тъй като вие имате право да имате министър на отбраната, чиито възгледи са по-близки до вашите, смятам, че е правилно да подам оставка от моя пост. Мандатът ми ще приключи на 28 февруари 2019 г., което трябва да ви предостави достатъчно време за издигането на кандидатура за мой приемник и нейното утвърждаване от Сената“, се казва в писмото на Матис до Тръмп. Той смята, че САЩ не могат да защитят своите интереси без запазването на „стабилните съюзи“ и „демонстрирането на уважение“ към съюзниците.
В своето обръщение до президента на САЩ отиващият си министър на отбраната също така е отбелязал различията в стратегическите интереси на Вашингтон с Москва и Пекин. „Смятам, че ние трябва да бъдем решителни в своя подход към тези страни, чиито стратегически интереси все повече се различават от нашите, създавайки напрежение“, се казва в писмото на Матис, който смята, че Русия и Китай се стремят да получат „право на вето върху решенията на другите страни в сферата на икономиката, дипломацията и сигурността, за да прокарват собствените си интереси“.
Агенция Reuters съобщава, че Матис е съобщил за своето оттегляне още по време на среща с американския президент в четвъртък. Това съобщава високопоставен представител на Белия дом. Според него по време на срещата между Матис и Тръмп са възникнали спорове по някои въпроси. В обществения работен график на президента тази среща не е фигурирала.
В средата на октомври по телевизия CBS Тръмп не изключи, че ръководителят на Пентагона може да подаде оставка. Американският президент заяви, че смята Матис за привърженик на Демократическата партия и по тази причина той скоро може да напусне неговия екип.
На пресконференция след провелите се на 6 ноември междинни избори за Конгрес на САЩ, Тръмп потвърди, че разглежда редица варианти за кадрови промени в администрацията. Той вече уволни Джеф Сешънс от поста министър на правосъдието. Според информацията на американските медии той смята да уволни и министъра на вътрешната сигурност Кирстен Нилсен.
Слуховете за оттеглянето на Матис се появиха още в началото на септември. Вестник The Washington Post тогава съобщи, че министърът на отбраната ще подаде оставка в близките месеци, и в Белия дом вече са започнали обсъжданията на възможните кандидатури за негов наследник. Причината за оттеглянето са разногласията между Матис и Тръмп, които, според информацията на журналиста и автор на книгата „Страх. Тръмп в Белия дом“ Робърт Удуърд, са прераснали в неодобрителни коментира на ръководителя на Пентагона по адрес на американския президент.
Редица сенатори от Републиканската и Демократическата партия изразиха загриженост във връзка с решението на министъра на отбраната Джеймс Матис да подаде оставка.
Матис е министър на отбраната от 20 януари 2017 г.
Американските военни в Афганистан
Доналд Тръмп нареди на Пентагона да подготви план за изтеглянето на около 7000 американски военнослужещи от Афганистан, отбелязва БГНЕС. Става дума за около половината от военния контингент на САЩ. В момента в Афганистан има около 14 000 военни.
Припомняме, че на 19 декември Тръмп обяви изтеглянето на американските военнослужещи от Сирия. Той мотивира това с факта, че победата над "Ислямска държава" в Сирия е спечелена, а това е била единствената причина, поради която американската армия е била там. Изтеглянето на военните, които наброяват около 2000 души, ще отнеме между 60 и 100 дни.
Оградата по границата с Мексико
Камарата на представителите на американския Конгрес прие резолюция за поредното временно удължаване на работата на федералното правителство до 8 февруари 2019 г., включвайки тук разходи в размер на 5,7 милиарда долара за строителството на стената по границата с Мексико.
Сега законопроектът трябва да бъде разгледан от Сената, който по-рано също прие аналогичен законопроект, но без включени разходи за стената, посочва ТАСС. Ако инициативата на Камарата на представителите мине в Сената, тя ще бъде изпратена за подпис на президента Доналд Тръмп. Но както заяви лидерът на демократите в Сената Чък Шумър, демократите имат достатъчно гласове, за да блокират в Сената всяка резолюция, предвиждаща финансирането на стената.
Американските законодатели не са приели бюджета за 2019 финансова година, която вече започна на 1 октомври в САЩ.