Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е свикал спешна среща заради китайския вирус, предаде БГНЕС.
"Просто всички наши прекрасни институции, които работят в тясно сътрудничество с Китай, ме информираха за епидемията, причинена от коронавируса в Китай. Ще продължим да наблюдаваме събитията. Имаме най-добрите експерти по света и те работят по този въпрос 24 часа на ден, 7 дни в седмицата", написа Тръмп в Twitter.
Съединените щати изпращат експерти от здравния си отдел, Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), в Китай за борба с коронавируса, каза по–рано икономическият съветник на президента на САЩ пред репортери.
Същевременно, италианският здравен министър Роберто Сперанца предложи свикване на спешна среща на министрите на здравеопазването от ЕС, за да се обсъди разпространението на коронавируса в Европа.
"Ситуацията е много сериозна, не трябва да се подценява. Трябва да бъдем много внимателни, но не трябва да предизвикваме паника. Предложих да се свика спешна среща на европейските министри. Говорим за девет случая (на коронавирусна инфекция – бел. ред.), в цяла Европа, няма да предизвикваме паника", каза Сперанца в популярно телевизионно предаване в италианската държавна телевизия РАИ.
Сперанца подчерта, че италианските власти, без да чакат специални инструкции от СЗО, "са поставили възможно най-високото ниво на заплаха за общественото здраве и ще се опитат да запазят този твърд и сериозен подход, като избягват паниката". Той похвали усилията на Китай за овладяване на епидемията, възникнала в страната. Според него, "Китай прави всичко възможно и има значителни резултати, за да реши проблема с коронавируса".
Според последните данни, броят на случаите на заразени с новия вирус в Китай е достигнал 7 700, а 170 души са починали.
И икономически ефекти
Управителят на Федералния резерв Джером Пауъл пък видя в коронавируса нови въпросителни около глобалните икономически перспективи. "Въпреки че наскоро някои опасения намаляха и има признаци, че глобалният растеж може да се стабилизира, несигурността относно перспективите остава, включително тези, породени от новия коронавирус”, заяви Пауъл.
Пример за опасността е решението на Google да не чества Китайската нова година. Говорител на Google обясни, че така компанията следва инструкциите на китайското правителство. Служителите на Google, които напускат Китай, както и служителите, чиито роднини наскоро са пристигнали от Китай, са длъжни да работят от вкъщи в карантинен период от 14 дни.
В допълнение към закритите четири офиса в континентален Китай, компанията затваря и офисите си в Хонконг и Тайван.
Преди това Apple и Facebook ограничиха командировките на служителите си до Китай. Американските авиолинии United и American започнаха да отменят редовни полети до Китай поради липсата на клиенти.