Огромни маси от протестиращи се събраха в различни градове в САЩ, за да протестират срещу президента Доналд Тръмп, предаде BBC. Това е най-голямата национална опозиционна проява, откакто президентът встъпи в длъжност през януари, отбелязва BBC. Организаторите на протеста „Долу ръцете“ направиха митинги на 1200 места във всичките 50 американски щата. Хиляди хора излязоха в Бостън, Чикаго, Лос Анджелис, Ню Йорк и Вашингтон, както и в други градове. Протестиращите изразиха недоволството си от цялостната политика на Тръмп - от външнополитически, през социални до икономически въпроси. Още: Митата на Тръмп: Защо пак ги изчисли грешно и какви са тези магически формули? (СНИМКИ)
И в европейски градове има митинги
След съобщението на Тръмп, че САЩ ще наложат високи вносни мита на повечето страни по света, митинги се проведоха и извън САЩ, включително в Лондон, Париж и Берлин.
Keep protesting, never relent to fascism. pic.twitter.com/2ovH4GBRHe
— Anonymous (@YourAnonNews) April 6, 2025
В Бостън някои протестиращи заявиха, че са били мотивирани от имиграционни нападения срещу американски студенти, довели до арести и процедури за депортиране.
Студентката по право Кейти Смит каза пред BBC News, че е била мотивирана от турската международна студентка Румейса Йозтурк , чийто арест близо до университета Тъфтс в Бостън от маскирани американски агенти беше уловен от камера миналия месец.
Boston. This is massive. pic.twitter.com/eL1wbV1BsJ
— Tymofiy Mylovanov (@Mylovanov) April 5, 2025
„Можете да се изправите днес или може да бъдете взети по-късно“, каза тя и добави: „Обикновено не съм протестиращо момиче“. Още: Netflix, Facebook, iPhone: Призиви за бойкот на продукти от САЩ заплашва Тръмп и икономиката
"Той е идиот"
В Лондон протестиращите държаха плакати с надписи "WTAF America?", "Спрете да наранявате хората" и "Той е идиот"
Те скандираха "Долу ръцете от Канада", "Долу ръцете от Гренландия" и "Долу ръцете от Украйна", имайки предвид промените на Тръмп във външната политика на САЩ. Тръмп многократно е изразявал интерес към анексирането на Канада и Гренландия. Той също влезе в публичен спор с украинския президент Володимир Зеленски и твърде неадекватно се опитва да посредничи за мирно споразумение между Украйна и Русия.
❗️Thousands of people in the US have taken to the streets to protest against Trump's policies and the introduction of import tariffs. pic.twitter.com/frBwvSxUWE
— NEXTA (@nexta_tv) April 5, 2025
Във Вашингтон хиляди протестиращи се събраха, за да гледат речи на депутати от Демократическата партия. Много забележки бяха насочени към ролята, която играят в администрацията на Тръмп богатите донори - най-вече Илон Мъск, който е съветник на президента и оглави усилията за драстично намаляване на разходите и федералните чиновници. Още: Китай сложи точка: "Пазарът се произнесе". И предупреди за мощна инфлация заради митата на Тръмп
"Правителството е погълнато от милиардери"
Конгресменът от Флорида Максуел Фрост осъди „поглъщането на нашето правителство от милиардери“. "Когато крадете от народа, очаквайте хората да се надигнат. На урните и по улиците", извика той. А конгресменът Ал Грий пак обеща, че ще внесе искане за импийчмънт на Тръмп - до 30 дни искането ще бъде облечено в юридическа форма, по думите на Грийн пред протестиращите, предаде The Hill.
Протестите идват след тежка седмица за президента и неговите съюзници. Републиканците спечелиха внимателно наблюдаваните извънредни избори за Конгреса на Флорида във вторник, но с по-слаби аванси в гласовете, отколкото се надяваха. Гласоподавателите в Уисконсин избраха съдия от Демократическата партия да служи във Върховния съд на щата, отхвърляйки категорично подкрепян от Мъск републикански кандидат с почти 10 процентни пункта.
И в двата щата демократите се опитаха да се възползват от гнева на избирателите към политиките на администрацията на Тръмп и влиянието на Илон Мъск. Още: Бивш белгийски премиер към Тръмп: Вие сте опасен невежа
Проучванията сочат спад в рейтинга на президента
Проучвания показват, че рейтингът на одобрение за Тръмп леко намалява. Един сондаж на Reuters/Ipsos, публикуван по-рано тази седмица, установи, че рейтингът му на одобрение е спаднал до 43%. Това е най-ниската точка, откакто Тръмп започна втория си мандат през януари. Когато беше встъпил в длъжност на 20 януари, рейтингът му на одобрение беше 47%.
Същото проучване установи, че 37% от американците одобряват неговото управление на икономиката, докато 30% одобряват стратегията му за справяне с разходите за живот в САЩ.
Друго скорошно проучване, проведено от Harvard Caps/Harris, установи, че 49% от регистрираните гласоподаватели одобряват представянето на Тръмп на поста, спад от 52% миналия месец. Същото проучване обаче установи, че 54% от избирателите вярват, че той върши по-добре работата си, отколкото Джо Байдън като президент. Още: Пингвини и тюлени ще плащат на Тръмп: Кои са и как изглеждат обложените с мита острови? (ВИДЕО)
През това време той играе голф
Една протестираща във Вашингтон на име Тереза каза пред BBC, че е там, защото „губим демократичните си права“.
„Много съм загрижена за съкращенията, които правят на федералното правителство“, каза тя, добавяйки, че е загрижена и за пенсионните и образователни обезщетения.
Попитана дали смята, че Тръмп е видял посланията на протестиращите, тя каза: „Е, да видим. [Тръмп] играе голф почти всеки ден.“
Тръмп не проведе публични събития в събота и прекара деня на голф в курорта, който притежава във Флорида - Мар-а-Лаго. Той трябваше отново да играе голф в неделя. Още: Белият дом уволни шефа на Агенцията за национална сигурност
Nothing going on here. pic.twitter.com/jkhQhqpb4b
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) April 5, 2025