Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Терапия с влечуги става популярна в Бразилия

14 юни 2023, 06:22 часа • 1474 прочитания

Жълто-кафява боа се увива около врата на Давид де Оливейра Гомеш като шал, но 15-годишният бразилец с аутизъм е очарован и не се страхува.

Още: 2000 остават без работа: Amazon закрива складовете си в Квебек

Още: Тръмп към Русия: Спрете тази нелепа война, ще става само по-зле

За него това е терапия.

"Името му е Злато. Той е студен. Яде мишки", разказва Гомеш на терапевта си в лечебен център в Сао Пауло, като нежно държи голямата змия, докато тя се плъзга около него пред терапевтът му Андреа Рибейро.

Тя е специалист в лечението на хора с увреждания, аутизъм или тревожност, като използва необичаен метод: терапия с влечуги, която според нея помага на пациентите да се отпуснат и да подобрят комуникацията, двигателните си умения и други способности.

Още: Още идеи: Тръмп иска да премахне лятното часово време

Още: Първа гръцка визита в САЩ след клетвата на Тръмп

Рибейро е пионер в този метод през последното десетилетие в лечебния център, който разполага с открито пространство, където пациентите общуват с гущери, костенурки и "жакаре" - вид алигатор, произхождащ от Латинска Америка, който е често срещан в Бразилия, включително в тропическите гори на Амазония.

Лечението не е научно доказано.

Но "медицински е доказано, че когато хората влизат в контакт с животни, се освобождават невротрансмитери като серотонин и бета-ендорфини, които дават усещане за удоволствие и благополучие", казва Рибейро.

"Това кара (пациентите) да се чувстват добре и да искат да учат. Влечугите ни дават възможност да постигаме по-добри и по-бързи резултати", казва тя пред АФП.

Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война

Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона

Рибейро е използвала кучета в лечебните си сесии.

Но тя установила, че постоянните им опити да играят и да взаимодействат с тях карат някои пациенти да се чувстват неспокойни, особено тези с аутизъм.

Затова тя се насочва към влечугите.

Това е клас животни, който кара много хора да се притесняват. Но хората с аутизъм са склонни да подхождат към тях "без предразсъдъци" - животните предизвикват любопитството им, без да ги карат да се чувстват неудобно.

Влечугите, от своя страна, "са безразлични", казва тя. "Те не търсят внимание така, както някои бозайници", добавя терапевтът.

Десетгодишният Габриел Пинхейро гали малък алигатор и се опитва да имитира сричките на Рибейро, като отваря три пъти широко устата си: "Ja-ca-re."

"Мокър е", казва той, а очите му са вперени в създанието иззад очилата му.

Люспите на алигатора са "твърди", а коремът му - "мек", казва той, докато терапевтът му помага да работи върху противоположностите.

След това двамата с Рибейро изпяват песен за якаре, за да упражнят уменията за слухова памет.

Майката на Пинхейро, Кристина, смята, че четиригодишната терапия е помогнала за подобряване на слуховите, комуникативните и двигателните му умения.

ОЩЕ: Борбата на змиите с отровата на жабите сочи ограничение на еволюцията

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес