Холерата нараства в световен мащаб от 2021 г. насам, като предварителните данни за 2023 г. разкриват допълнителни увеличения с над 700 000 докладвани случая. Това отчита Световната здравна организация (СЗО), позовавайки се и на данни Международната координационна група (ICG) за предоставяне на ваксини.
Най-засегнатите страни
В момента най-тежко засегнатите страни включват Демократична република Конго, Етиопия, Хаити, Сомалия, Судан, Сирия, Замбия и Зимбабве.
Мерките
От организацията призовават за незабавни действия, за да се спре безпрецедентното многогодишно нарастване на случаите на холера в световен мащаб. Действията включват инвестиране в достъп до безопасна вода, канализация и хигиена, тестване и бързо откриване на огнища, подобряване на качеството и достъпа до здравеопазване и бързо проследяване на допълнителното производство на достъпни дози орална холерна ваксина (OCV) за по-добро предотвратяване на случаите, отчитат от СЗО. ОЩЕ: СЗО: Рекорден скок на холера в света, големи огнища в 9 държави
Няколко от огнищата имат високи нива на смъртност, надхвърлящи прага от 1%, използван като индикатор за ранно и адекватно лечение на пациенти с холера. Тези тенденции са трагични, като се има предвид, че холерата е предотвратима и лечима болест и че случаите са намалявали през предходните години.
Подробности за холерата
Холерата е остра чревна инфекция, която се разпространява чрез храна и вода, замърсени с фекалии, съдържащи бактерията Vibrio cholerae. Нарастването на холерата се дължи на постоянните пропуски в достъпа до безопасна вода и канализация. Въпреки че се полагат усилия за запълване на тези пропуски на места, на много други пропуските нарастват, водени от фактори, свързани с климата, икономическа несигурност, конфликти и разселване на населението. Безопасно управляваната вода и канализацията са предпоставка за спиране на предаването на холера. ОЩЕ: Руската делегация си донесе холера от срещата на Г-20 в Индия