Мръсният въздух убива годишно почти 6 милиона души от населението на света. Това показва доклад на Световната банка, а точният брой на жертвите на замърсяването на въздуха е около 5,7 милиона души всяка година. 95% от смъртните случаи са в страни с ниски и средни доходи, показва докладът. Докладът е озаглавен „Ускоряване на достъпа до чист въздух за една жизнена планета“. В него банката изчислява, че замърсяването на въздуха причинява икономически загуби, равняващи се на около 5% от световния брутен вътрешен продукт (БВП).
Причините - въздействието му върху здравето, загубата на производителност и намалената продължителност на живота.
Какво трябва да се направи
Още: Само 7 страни спазват стандартите за чист въздух: Къде е България?
„Интегрираният подход – например разработване и последователно провеждане на политики, които постигат множество цели, като например енергийна независимост или намаляване на емисиите, заедно с мерки за намаляване на замърсяването на въздуха – може да намали наполовина броя на хората, които дишат нездравословни нива на замърсяване на въздуха до 2040 г.“, се казва в доклада.
Снимка БГНЕС
По-голямата част от замърсяването на въздуха на открито в световен мащаб се дължи на човешката дейност, цитира докрада Анадолската агенция.
Промените в политиките в областите, които допринасят за замърсяването на въздуха, като селското стопанство, градското развитие, транспорта, промишлеността, готвенето и отоплението в домакинствата, могат да спомогнат за намаляване на вредните прахови частици във въздуха.
Икономически ползи за трилиони
Още: Станции в градинки вместо до шосето: Крие ли се колко мръсен е въздухът в София?
„Страните трябва да разполагат с точни, надеждни, навременни, включващи всички заинтересовани страни и прозрачни системи за данни за мониторинг на качеството на въздуха и оценка на ефективността на политиките“, се препоръчва в документа.
Политиките, които постигат няколко цели едновременно, като например мерки, които подкрепят енергийната независимост или намаляват емисиите, като същевременно намаляват замърсяването на въздуха, могат да предложат ефикасно и рентабилно решение на проблема.
Освен това икономическите ползи от интегрираните политики за управление на замърсяването се оценяват на до 2,4 трилиона долара до 2040 г.
Още: Мръсният въздух: Сдружение показва с тениски какво дишаме