Първата стратегия за национална сигурност на президента на САЩ Доналд Тръмп посочва Китай и Русия като основни съперници на най-голямата икономика в света. Китай и Русия са "ревизионистки сили", които подкопават американските интереси и ценности, е главното заключение в стратегията.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
"Китай и Русия искат да оформят свят, който противоречи на американските ценности и интереси", се казва в документа, в който езикът е забележително рязък, коментира БГНЕС.
"Китай се опитва да измести САЩ от Индийско-Тихоокеанския регион, да разпростре своя модел на държавна икономика и да пренареди региона в своя полза. Русия се опитва да възстанови статута си на велика сила и да установи сфери на влияние в близост до границите си", пише в стратегията.
Амбициите на Русия и нейните военни възможности създават "нестабилна граница" в Евразия, където рисковете от въоръжен конфликт нарастват, според САЩ.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
По пътя на приемане на съвременни форми на подривни тактики, Русия се намесва във вътрешнополитическите работи на страни по целия свят. Комбинацията от руските амбиции и растящите военни възможности създават нестабилна граница в Евразия, където рискът от възникване на конфликти расте заради погрешните сметки на Москва, се казва в документа. В него се изразява и мнение, че Москва се опитва да отслаби влиянието на САЩ по света и да ги скара с техните съюзници и партньори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
"Русия вижда в НАТО и ЕС заплаха. Русия влага средства в нови отбранителни възможности, включително и ядрени системи, които остават най-сериозна реална заплаха за САЩ. Тя инвестира и в дестабилизиращи средства в сферата на киберпространството", заявява американската администрация в своята стратегия.
САЩ влизат в нова епоха на съперничество, като предизвикателства им се отправят включително от Русия и Китай, каза Тръмп, представяйки Стратегията за национална сигурност на САЩ. "В тази стратегия се признава, че, харесвали ни или не, ние влизаме в нова ера на съперничество", каза президентът на САЩ. "Ние признаваме, че по целия свят сега има активно военно, икономическо и политическо противопоставяне".
"Изправени сме пред режими-аутсайдери, които заплашват САЩ и техните съюзници. Ние се сблъскваме с терористични организации, транснационални престъпни мрежи и други, които разпространяват насилие и зло по целия свят“, твърди Тръмп.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Главните "транснационални заплахи" за САЩ са терористите и международните престъпни организации, се казва в разпространения от Белия дом текст на новата Стратегия за национална сигурност на САЩ. В документа се посочва, че властите в КНДР се стремят да убият с ядрено оръжие милиони американци.
"Северна Корея се стреми към потенциал за убийство на милиони американци с ядрено оръжие. Ще обединим световната общност срещу "отритнатия режим" на Северна Корея”, пише в стратегията.
САЩ ще запазят необходимото военно присъствие в Близкия изток за запазване на баланса на силите и сигурността, се казва още в стратегията за национална сигурност. В него се заявява още, че САЩ ще оказват помощ на регионалните си партньори за борба с тероризма и осигуряване на обществения ред. Ще им бъде оказвана и помощ за създаване на противоракетни системи системи. "Ще запазим необходимото присъствие на военни сили от САЩ в региона за защита на страната ни и нашите съюзници от атаки на терористи и за запазване на благоприятен баланс на силите в региона", пише в документа.
"Коалицията за борба с ИД към този момент е отвоювала почти 100% от територията, която терористите контролираха в Сирия и Ирак", каза Тръмп и оцени това като "отлична работа".
"САЩ искат Близкия изток да не се превърне в място за укриване на терористи или да им предоставя благоприятна почва за действия, да не стане територия, контролирана от враждебни на САЩ сили. САЩ искат регионът да съдейства за стабилен световен енергиен пазар", се казва още в националната стратегия за сигурност на САЩ.