Лидерите на Съединените щати, Великобритания и Австралия ще се срещнат в САЩ следващата седмица, за да обсъдят сигурността и външната политика, съобщиха трите страни преди очакваното споразумение за ядрени подводници.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
След 18-месечни преговори се очаква Австралия да разкрие плановете си да се сдобие с осем ядрени подводници, което австралийският министър-председател Антъни Албанес нарече "най-големия скок" в отбранителните способности в историята на страната си.
Сделката е част от зараждащия се регионален пакт за сигурност между Австралия, Обединеното кралство и Съединените щати, известен като AUKUS.
Президентът на САЩ Джо Байдън ще се срещне в понеделник в Сан Диего, Калифорния, с Албанезе и британския министър-председател Риши Сунак, за да обсъдят AUKUS. Той също така ще проведе отделни двустранни разговори с тях, съобщи Белият дом. Срещата беше обявена и от Австралия и Великобритания, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
ОЩЕ: ЕС бил държан „на тъмно“ за сделката с ядрени подводници за Австралия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
В понеделник британското правителство ще публикува и актуализация на така наречения "Интегриран преглед" на сигурността, отбраната и външната политика, заяви говорител на Сунак в Лондон. Последната актуализация преди две години беше обявена за най-всеобхватната от Студената война насам.
Лондон настоява, че новият тристранен отбранителен съюз няма за цел да бъде враждебен към никоя друга държава. Той обаче се разглежда като отговор на Запада на загрижеността за нарастващото влияние на Китай в региона, както и за темпото и размера на военната експанзия на Пекин.
От септември 2021 г. между партньорите от AUKUS се водят задкулисни разговори за това как да се оборудват военните сили на Австралия с чувствителна технология за ядрени двигатели. Австралия не разполага с експертен опит за изграждане на собствени ядрени подводници и трябва да ги купува от САЩ или Великобритания.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
ОЩЕ: Франция бясна заради сделка на Австралия със САЩ за ядрени подводници
Бъдещата сделка разтревожи някои от най-големите регионални съюзници на Австралия, като Индонезия и Малайзия се питат дали тя може да предизвика надпревара в ядреното въоръжаване в Индо-Тихоокеанския регион.
Въпреки че подводниците ще се захранват от ядрен реактор, Австралия изключва възможността да ги оборудва с ядрени оръжия.
Очаква се договорът за подводници да бъде на стойност десетки милиарди щатски долари.