Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Списък със задачите на Тръмп в ден №1: Спри делата срещу себе си, помилвай бунтовниците

11 ноември 2024, 18:00 часа • 4079 прочитания

Доналд Тръмп заяви, че няма да е диктатор - „освен в първия ден“. Според собствените му изявления той ще има много работа в ден №1, когато се завърне в Белия дом след изборната победа. Това ще стане през януари 2025 г.

Списъкът на републиканеца включва започване на масова депортация на мигранти, отмяна на политиките на администрацията на Джо Байдън в областта на образованието, преструктуриране на федералното правителство чрез уволнение на потенциално хиляди федерални служители, които според Тръмп тайно работят срещу него, и помилване на хора, които са били арестувани за ролята им в бунта в Капитолия на 6 януари 2021 г.

Още: Тръмп иска да избегне одобрението на Сената за своите назначения

Когато встъпи в длъжност през 2017 г., той също имаше дълъг списък, включващ незабавно предоговаряне на търговските сделки, депортиране на мигранти и въвеждане на мерки за изкореняване на корупцията в правителството. Тези неща не се случиха наведнъж. А сега Тръмп обещава десетки изпълнителни заповеди още през първата седмица. Associated Press обобщи какви са те.

Прекратяване на наказателни дела срещу самия Тръмп

Тръмп заяви, че „в рамките на две секунди“ след встъпването си в длъжност ще уволни Джак Смит - специалния прокурор, който води две федерални дела срещу него. Смит вече преценява как да прекрати делата поради дългогодишната политика на Министерството на правосъдието, според която действащи президенти не могат да бъдат преследвани.

Миналата година Джак Смит обвини Тръмп в заговор за подмяна на резултатите от президентските избори през 2020 г. и в незаконно съхраняване на класифицирани документи в имението му в Мар-а-Лаго, Флорида: Тръмп поиска спиране на делото за намерените в имението му секретни документи.

Снимка: Getty Images

Тръмп не може да се помилва сам, когато става въпрос за щатската му присъда в Ню Йорк по делото за паричните преводи за прикриване на афера с порноактрисата Сторми Даниълс (делото "пари срещу мълчание"). Но може да се опита да използва статута си на новоизбран президент - в опит да отмени или заличи присъдата си за тежко престъпление и да предотврати потенциална присъда за лишаване от свобода: Пикантни детайли: Сблъсък в съда между Тръмп и Сторми Даниълс по делото "пари срещу мълчание" (ВИДЕО).

Делото в Джорджия, където Тръмп е обвинен в намеса в изборите, вероятно ще бъде единственото наказателно дело, което ще остане висящо. То вероятно ще бъде отложено поне до 2029 г., когато изтича президентският му мандат. Прокурорът от Джорджия, който води делото, вече спечели преизбирането си.

Помилване на поддръжниците, които нападнаха Капитолия

Повече от 1500 души са обвинени, откакто тълпа от привърженици на Тръмп, предизвикана от отиващия си президент, нападна сградата на Конгреса на САЩ преди почти четири години.

Тръмп стартира предизборната си кампания през март, като не просто се опита да пренапише историята на този бунт, но и позиционира насилствената обсада и неуспешния опит за преобръщане на изборите през 2020 г. като основа на кандидатурата си за завръщане в Белия дом. Той нарече бунтовниците „невероятни патриоти“ и обеща да им помогне „в първия ден, в който встъпим в длъжност“.

Като президент, Тръмп може да помилва всеки, който е осъден във федерален или военен съд, както и във Върховния съд на окръг Колумбия. Той може да спре продължаващото преследване на бунтовниците, като нареди на главния си прокурор да се оттегли.

„Склонен съм да помилвам много от тях“, заяви Тръмп в социалната си медийна платформа Truth Social през март. „Не мога да кажа за всеки един от тях, защото няколко от тях вероятно са излезли извън контрол“.

Още: Първа присъда за нахлуването в Конгреса в САЩ през 2021 г.

Разрушаване на „дълбоката държава“

Тръмп би могъл да започне процес на лишаване на десетки хиляди професионални служители от защитата на държавната служба, за да могат да бъдат по-лесно уволнявани. Той иска да направи две неща: да намали драстично федералната работна сила, която според него отдавна представлява ненужно източване на бюджета, и да „унищожи напълно дълбоката държава“ - предполагаемите му врагове, които според него действат тайно от позиции в държавната администрация.

В администрацията по принцип има много служители, които работят и при републиканци, и при демократи, чиито знания и опит помагат за функционирането на правителството, особено по време на преходни периоди. Тръмп иска да има възможност да превърне някои от тези кариерни служители в политически длъжности, което ще ги направи по-лесни за уволнение и замяна с лоялни хора. Той ще се опита да постигне това, като възобнови изпълнителната заповед от 2020 г., известна като „График F“. Идеята на заповедта беше да се отнеме защитата на работните места на федералните служители и да се създаде нов клас политически служители. Тя би могла да засегне около 50 000 от общо 2,2 милиона цивилни федерални служители.

Освен уволненията, Тръмп иска да се справи с правителствените служители, които изнасят информация пред репортери. Той също така ще изисква от федералните служители да преминат нов тест за държавна служба.

Снимка: Getty Images

Налагане на мита върху вносните стоки, особено на тези от Китай

По време на кампанията си Тръмп обещаваше да наложи мита върху вносните стоки и дори каза, че думата "мито" му е любима. Той смята, че генерираните приходи ще запазят работните места в производството в САЩ, ще намалят дефицита и ще спомогнат за понижаване на цените на храните. Не отговаряше обаче на въпроси няма ли това да повиши инфлацията и как тогава администрацията му би се справила.

Тръмп предложи поне 10% мита върху вносните стоки, но 60% върху вноса на стоки от Китай и 25% върху всички стоки от Мексико. Той вероятно няма да има нужда от Конгреса, за да наложи тези мита, както стана ясно през 2018 г., когато ги прие за вноса на стомана и алуминий, без да минава през законодателите - тогава се позова на раздел 232 от Закона за разширяване на търговията от 1962 г. Този закон дава на президента правомощието да коригира митата върху вноса, който може да засегне националната сигурност на САЩ - аргумент, който Тръмп неведнъж е изтъквал.

Още: Тръмп заплаши "малките европейски държави" с новата си икономическа политика

Отмяна на защитата на транссексуалните ученици

По време на кампанията Тръмп заяви, че още в първия ден на новата си администрация ще отмени действията на офиса на Байдън, целящи да защитят транссексуалните ученици от дискриминация в училищата.

През април администрацията на Байдън обяви нови защитни мерки, защото третирането на транссексуалните ученици по различен начин от техните съученици е дискриминация. В отговор Тръмп заяви, че ще отмени тези промени. Говорейки на митинг в Уисконсин през юни, той каза, че в ден номер едно в Белия дом ще подпише нова изпълнителна заповед, която ще намали федералните пари за всяко училище, „прокарващо критична расова теория, транссексуална лудост и друго неподходящо расово, сексуално или политическо съдържание в живота на нашите деца“. Всяко широкообхватно намаляване на средствата ще изисква действия от страна на Конгреса.

Още: САЩ ще имат за първи път транссексуален конгресмен

Тръмп и климатът

Тръмп се стреми да отмени политиките за климата, насочени към намаляване на емисиите на парникови газове, които затоплят планетата. С указ от първия ден той може да отмени защитата на околната среда, да спре проектите за вятърни електроцентрали, да провали целите на администрацията на Байдън, които насърчават преминаването към електрически автомобили, и да отмени стандартите за компаниите, които трябва да станат по-екологични.

Той се ангажира да увеличи производството на изкопаеми горива в САЩ, обещавайки да „сондира, сондира, сондира“, когато встъпи в длъжност на първия ден. Ще се стреми да отвори арктическата пустиня за петролни сондажи, което според него ще намали разходите за енергия.

Още: Тръмп в Белия дом - лоша новина за климата, смятат експерти

Уреждане на войната между Русия и Украйна

Тръмп неведнъж е казвал, че за един ден може да разреши войната между Русия и Украйна, подпалена от диктатора Владимир Путин през февруари 2022 г.

Прессекретарят на Тръмп, заяви пред Fox News след изборната победа: „Това включва още в първия ден да съберем Украйна и Русия на масата за преговори, за да сложим край на тази война“.

Според The Washington Post Тръмп е провел разговор с Путин в четвъртък и го е предупредил да не ескалира войната. От Кремъл отрекоха разговорът да се е състоял: Чиста измислица: Песков коментира дали е имало телефонен разговор между Путин и Тръмп.

Републиканецът постоянно критищуваше администрацията на Байдън за това, че е давала пари на Украйна, за да води войната. Все още Тръмп не е казал как ще опита да разреши най-големия конфликт след Втората световна война - в медиите има само спекулации, че планът му ще включва демилитаризирана зона, замразяване на военните действия и украински земи за Русия, което няма общо с формулата за мир на Володимир Зеленски.

Снимка: Getty Images

Масови депортации на мигранти

„На първия ден ще стартирам най-мащабната програма за депортиране в американската история, за да изгоним престъпниците. Ще спася всеки град и градче, които са били завладени и превзети, и ще вкараме тези жестоки и кръвожадни престъпници в затвора, след което ще ги изритаме по дяволите от страната ни възможно най-бързо", обяви Тръмп по време на кампанията си.

Сега той назначи Томас Хоман, бившия си изпълняващ длъжността директор на имиграционната и митническата служба, като „отговорен за всички случаи на депортиране на нелегални чужденци обратно в страната им на произход“: Тръмп назначи бивш свой кадър за "граничен цар".

Много е сложно да се депортират близо 11-те милиона души, за които се смята, че са в Съединените щати незаконно. Това би изисквало огромни, обучени сили на правоприлагащите органи, масивни центрове за задържане, самолети за преместване на хората и държави, готови да ги приемат.

Тръмп заяви, че ще се позове на Закона за чуждите врагове. Този рядко използван закон от 1798 г. позволява на президента да депортира всеки, който не е американски гражданин и е от страна, с която има „обявена война“ или заплаха или опит за „инвазия или нахлуване“.

Той говори за разгръщане на Националната гвардия, която може да бъде активирана по заповед на съответния губернатор. Стивън Милър, високопоставен съветник на Тръмп, заяви, че симпатизиращите му републикански губернатори биха могли да изпратят войски в близките щати, които отказват да участват.

Доналд Тръмп отказва да назове каква ще е цената на тази политика, посочва Associated Press.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес