Служителите на Apple са започнали кампания срещу плановете на главния изпълнителен директор Тим Кук за масирано завръщане в офиса, предаде БНР.
Още: Тръмп с нова атака по университетите
Още: Мир в Украйна: Тръмп уверен, че ще постигне сделка със Зеленски и Путин
Това се случва след отправено към целия персонал съобщение миналата седмица, в която шефът на Apple заяви, че работниците трябва да бъдат в офиса поне три дни в седмицата от септември.
Но персоналът изисква по-голяма гъвкавост, според вътрешно писмо, получено от новинарския сайт The Verge.
Политиката на Apple "вече принуди някои от нашите колеги да напуснат", се казва в писмото.
Още: "Мир сега или да се бие три години и да загуби цялата страна": Тръмп отново атакува Зеленски
Още: "Аз ли съм следващият?": Страхът от Тръмп в САЩ е повсеместен
"Без приобщаването, което носи гъвкавостта, мнозина от нас смятат, че трябва да избират между комбинация от нашите семейства, нашето благосъстояние и да бъдем оправомощени да вършим добре работата си, или да бъдем част от Apple", пишат още служителите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вулканът Килауеа на Хаваите изригва от два отвора (ВИДЕО)
Още: Яйцата са скъпи: Масово боядисване на картофи за Великден
„През последната година често се чувствахме не просто нечути, но на моменти активно пренебрегвани“, пише още в документа и се отправят обвинения към ръководството в „прекъсване на връзката“ със служителите по темата за отдалечената или гъвкава работа.
В бележката на Кук до персонала се казва, че на него му липсвало „бръмченето на активността“ на работа извън офиса и че знаел, че „не е сам“.
Изискването за три дни в седмицата в офиса важи за всички, каза той – като за екипи, които трябва да работят присъствено, се изискват четири или пет дни в офиса.
Още: Джей Ди Ванс: И Русия, и Украйна трябва да се откажат от някои територии
Още: Мъск напуска Тръмп
В позицията на служители, получена от The Verge, те искат:
• Apple да остави решението за отдалечена работа на отделните екипи;
• Проучване в цялата компания по темата между екипите;
• Информация за въздействието върху околната среда от присъствената работа в сравнение с дистанционната работа.
Google вече е издала подобни заповеди на персонала, като им казва да се връщат на работа три дни в седмицата от септември.
Но други технологични гиганти са възприели по-спокоен подход към връщането към работа, когато ограниченията на пандемията се облекчават по целия свят.
Facebook обяви, че вярва, че отдалечената работа е „бъдещето“ и че персоналът може да продължи да работи от вкъщи - въпреки че компанията е критикувана за „принуждаването“ на доставчиците да се върнат в офисите.
Още през май 2020 г. Twitter каза на служителите си, че могат да работят от вкъщи „завинаги“ - но с уговорката, че това ще става само ако ролята на служителя го позволява.