Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще оцелее ли социалната мрежа, в която поддръжниците на Тръмп и конспирацията виреят?

12 януари 2021, 08:04 часа • 2085 прочитания

Докато основните социални мрежи избраха да блокират тези публикации, които споделят невярна информация и / или подбуждат към насилие след обсадата на Капитолия, милиони поддръжници на американския президент Доналд Тръмп се обърнаха към алтернативата Parler (Парлер), съобщава Euronews.

Така нареченото "приложение за свободна реч" стана популярно сред потребители, които са блокирани от Twitter - ситуация, в която се озовава самият Тръмп, който беше изхвърлен още от Facebook и Instagram. Но Силициевата долина вече гледа да блокира и Parler, като буквално отряза хостинг услугите ѝ.

Един от основателите на Parler Джон Маце, консервативен програмист от Невада, който се нарича либертарианец, заяви, че е създал мрежата през 2018 г., за да предложи алтернатива на "свободата на словото" на основните социални платформи. Потребителите могат да публикуват "без страх, че техните мнения ще бъдат засегнати", според социалната мрежа. Отделно от това, само две правила уреждат споделеното: престъпна дейност или спам не са разрешени.

С тези принципи приложението Parler се класира на първо място в последните месеци по изтегляния от магазините на Google и Apple - там, където вече е блокирано. Потребителите му се увеличиха от 4,5 на 8 милиона на фона на електоралните сътресения в САЩ. Докато Facebook и Twitter бяха посветени на блокирането на политическата дезинформация, активността в Parler е 20 пъти по-висока от преди.

Въпреки че Тръмп няма акаунт в Parler, поне още не, други консервативни политически фигури се присъединиха към платформата, включително неговият адвокат Руди Джулиани, Шон Ханити, политически коментатор на Fox News, и сенаторът от Тексас Тед Крус.

Parler прилича на Twitter по много начини. Например, можете да споделите вашите съобщения със система, много подобна на "ретуитването", и да давате жълти значки на тези, които са "проверени влиятелни лица", нещо като синята марка за автентичност на Twitter. В някои случаи, когато публикациите са отстранени от сферата на Twitter, като не спазват истинската информационна политика, те имат втори живот на новата платформа.

Parler се оказа подходяща среда за съобщенията, публикувани преди щурмуването на Капитолия от поддръжници на Тръмп, които съдържат призиви за оръжие и насилие, а някои теми се позовават на конспиративни теории на QAnon.

Amazon заяви, че ще премахне Parler от уеб хоста си поради нарушаване на неговите директиви, което означава, че платформата може да спре, ако не бъде намерен нов хост до неделя вечер.

"Няма да отстъпваме на политически мотивирани компании и авторитари, които мразят свободното слово", закани се обаче Маце.

"Очевидно те вярват, че Parler е отговорен за всичко генерирано от потребителите в него, следователно по същата логика Apple трябва да отговаря за всички действия, предприети с техните телефони", каза още Маце по адрес на действията и на Apple да спре мрежата от онлайн магазина си заради разпространение на "съдържание, което застрашава благосъстоянието на другите или има за цел да подбуди към насилие или други незаконни действия". Apple даде на платформата 24 часа, за да "премахне цялото нежелано съдържание от приложението му ... както и всяко съдържание, което се отнася до вреди на хора или атаки срещу държавни съоръжения сега или на всяка бъдеща дата".

Ситуацията с онлайн магазина на Google е същата - така че предстои да видим какво ще стане с Parler.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес