Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Шантаж, ултиматуми, заплахи": Лавров засипа САЩ с обвинения

20 февруари 2024, 06:15 часа • 3569 прочитания

Руският външен министър Сергей Лавров се възмути от западния "шантаж, ултиматуми и заплахи" срещу страни като неговата и съюзника му Куба, където започна обиколката му в Латинска Америка, предаде БГНЕС.

Още: Стратегията на Русия: Лавров тръгва на обиколка в Латинска Америка

Атаките

Лавров, който ще посети също Венецуела и Бразилия, където се провежда среща на външните министри от Г-20, заяви пред кубинския си колега Бруно Родригес в Хавана, че и двете страни са жертви на "незаконен натиск" от страна на САЩ и техните съюзници.

"Реалностите на многополюсния свят... провокират агресивна реакция от страна на САЩ и други държави от световното малцинство, които с всички средства искат да запазят своето господство, хегемония и диктат", каза той.

"Средствата, използвани от представителите на САЩ и други западни държави за тази цел, не включват дипломация, а шантаж, ултиматуми, заплахи, използване на груба военна сила и санкции."

Шантаж, ултиматуми, заплахи

САЩ поддържат търговско ембарго срещу Куба от времето след революцията, ръководена от Фидел Кастро преди шест десетилетия, и въведоха строги санкции срещу Русия след нахлуването ѝ в Украйна.

"Куба знае от първа ръка какво представлява незаконният натиск: пълно ембарго, което единствено САЩ защитават като легитимен начин на действие", заяви Лавров, който е на деветото си посещение в Куба - второто за една година.

"Това е неприемливо за всички останали членове на световната общност. Но това не спира Вашингтон", добави той, без да изброява за кои точно членове е неприемливо.

От 2022 г. насам Русия и Куба засилиха връзките си, като все по-изолираната Москва търси нови дипломатически и търговски партньори. През ноември 2022 г. кубинският президент Мигел Диас-Канел пътува до Москва, за да се срещне с руския си колега Владимир Путин.

Куба никога не е критикувала войната на Русия в Украйна

През април 2023 г. Диас-Канел увери Москва в "безусловната подкрепа на Куба" в нейния "сблъсък със Запада". Куба никога не е критикувала непровокираното нападение на Русия над Украйна.

Куба, която е под американско ембарго от 1962 г., е изправена пред най-тежката си икономическа криза от три десетилетия и получи руски петрол, за да облекчи смазващия недостиг на гориво.

Според руски данни търговският обмен с Куба е достигнал 450 млн. долара през 2022 г., като 90% от тази сума са продажби на петрол и соево масло на Хавана. През септември миналата година Куба обяви, че е извършила арести във връзка с предполагаем трафик на нейни граждани, за да се бият за Русия в Украйна.

Още: За мир ли отива? Лавров пристигна в Ню Йорк за участие на Съвета за сигурност на ООН

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес