Шансът за успех на ваксина срещу коронавирус падна с 50%

24 май 2020, 11:30 часа • 7278 | прочитания

Пада вероятността за успех на ваксината срещу коронавирус, разработена от Оксфордския университет заедно с фармацевтичната компания AstraZeneca.

Още: Американците са недоволни: Рейтингът на Тръмп пада

Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита

Когато започвахме имаше 80% шанс за успех, сега той е само 50 %, заявил Ейдриън Хил, ръководител на проекта в Оксфорд пред британския вестник „Телеграф“.

Тъй като разпространението на вируса във Великобритания намалява и лекарите регистрират все по-малко заразени, създателите на ваксината вероятно няма да могат да използват достатъчен брой доброволци за следващия етап на тестване на новия вид ваксина срещу коронавируса.

Ако COVID-19 не се разпространява, доброволците няма да могат да срещнат вируса, което няма да позволи на учените да оценят ефекта от новата ваксина, която се тества при хора от 23 април.

Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна

Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно

През юни ще бъдат обявени резултатите от първата фаза на клиничните изпитвания, проведени във Великобритания. Ако те бъдат успешни, ще продължат в други страни.

Най-обещаващите ваксини срещу коронавируса - има важни въпросителни!

Ако всичко върви по план, през септември 30 милиона жители на Великобритания, тоест малко по-малко от половината от населението, ще имат достъп до ваксината.

Припомняме, че списание Nature вече посочи, че не бива да се изпада в прекалено голям възторг около новите ваксини.

Още: Националната сигурност на САЩ е като швейцарско сирене: Съветник на Тръмп ползвал личен имейл за държавни тайни

Още: "Тежки" санкции срещу Русия и вторични мерки: Републиканци и демократи в Сената на САЩ се обединиха

Що се отнася до ваксината на Оксфордския университет, тя е показала отлични резултати при тестове върху маймуни, но в един аспект – предпазила ги е от пневмония при зараза със SARS-CoV-2. Вирусът обаче е останал активен в назалната кухина на тестовите животни – общо 6 на брой. Китайски научен екип докладва подобни резултати по-рано този месец.

Питър Хотец, който е учен от "Бейлър Колидж" по медицина в Хюстън смята, че заключенията засега там са за "умерено количество антитела" и че изглежда количеството трябва да е по-високо, за да има защита срещу инфекция.

Никой не знае какво точно количество антитела пази от инфекция, опонира Майкъл Даймънд, имунолог от Вашингтонския университет в Сент Луис, Мисури. Според него, въпросът може да се реши чрез поемане на по-голяма доза от ваксината, но по-важно е колко дълго трае създаденият имунитет.

Сара Джилбърт, вирусолог от Монтана, САЩ, казва за ваксината от Оксфорд, че на маймуните са заразени с много голямо количество SARS-CoV-2 и заради това може да се обясни наличието на вирус в носоглътката и при ваксинираните, и при контролните животни. Този вирус всъщност може да представлява неактивно РНК, което не заразява, добавя тя. Но това трябва да се провери допълнително – за да не се окаже, че ваксинирани с тази ваксина могат да заразяват.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес