Сенатът в САЩ одобри знаков законопроект за контрол върху оръжията

24 юни 2022, 06:45 часа • 1957 | прочитания

Сенатът на САЩ прие двупартиен законопроект за борба с вълната от насилие с огнестрелно оръжие в САЩ, който предвижда ограничаване на достъпа до оръжия и милиарди долари за психично здраве и безопасност в училищата.

Още: "Без ядрена сделка нещата ще тръгнат на зле": Тръмп с ново предупреждение към Иран

Още: Джей Ди Ванс: Никой няма да бъде уволнен заради чата в Signal

Законопроектът, който бе приет с 65-33 гласа в горната камара и вероятно ще бъде одобрен в Камарата на представителите днес, е далеч от мерките, за които призова президентът Джо Байдън, но все пак е първият от десетилетия насам и е пробив за застъпниците за контрол върху оръжията.

"Това не е панацея за насилието с огнестрелни оръжия в нашата страна, но е отдавна закъсняла стъпка в правилната посока", заяви лидерът на демократическото мнозинство в Сената Чък Шумър от трибуната преди гласуването.

Мярката бе одобрена броени седмици след масовите стрелби в Ювалде, щата Тексас, и Бъфало, щата Ню Йорк, при които загинаха над 30 души, включително 19 деца. САЩ са страна с най-голям брой притежавани оръжия на глава от населението в света и с най-голям брой масови стрелби годишно сред богатите държави.

Още: Тръмп каза защо иска Гренландия (ВИДЕО)

Още: The Telegraph: Тръмп май загря, че Путин го прави на глупак

Законопроектът, който според поддръжниците му ще спаси човешки животи, все пак е скромен - най-важното ограничение за притежаването на оръжие ще затегне проверките на бъдещи купувачи на оръжие, осъдени за домашно насилие или извършили тежки престъпления като непълнолетни.

Републиканците отказаха да направят компромис за по-широкообхватни мерки за контрол, предпочитани от демократите, включително президента Джо Байдън, като например забрана на автоматите или оръжията с голям брой патрони в пълнителите.

При гласуването в Сената късно снощи 15 републиканци се присъединиха към всички 50 демократи, които гласуваха за законопроекта. Сега той ще отиде за одобрение в Камарата на представителите, където демократите имат мнозинство и се очаква да бъде приет. След това Байдън ще го подпише и ще придобие силата на закон.

ОЩЕ: САЩ: всеки ден десетки умират от куршуми

Още: САЩ временно възобнови финансирането на програмата за проследяване на отвлечените украински деца

Още: 24 часа - абсурд, 100 дни - пак не: САЩ с ново обещание за край на войната в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес