Сенатът на САЩ прие двупартиен законопроект за борба с вълната от насилие с огнестрелно оръжие в САЩ, който предвижда ограничаване на достъпа до оръжия и милиарди долари за психично здраве и безопасност в училищата.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Законопроектът, който бе приет с 65-33 гласа в горната камара и вероятно ще бъде одобрен в Камарата на представителите днес, е далеч от мерките, за които призова президентът Джо Байдън, но все пак е първият от десетилетия насам и е пробив за застъпниците за контрол върху оръжията.
"Това не е панацея за насилието с огнестрелни оръжия в нашата страна, но е отдавна закъсняла стъпка в правилната посока", заяви лидерът на демократическото мнозинство в Сената Чък Шумър от трибуната преди гласуването.
Мярката бе одобрена броени седмици след масовите стрелби в Ювалде, щата Тексас, и Бъфало, щата Ню Йорк, при които загинаха над 30 души, включително 19 деца. САЩ са страна с най-голям брой притежавани оръжия на глава от населението в света и с най-голям брой масови стрелби годишно сред богатите държави.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Законопроектът, който според поддръжниците му ще спаси човешки животи, все пак е скромен - най-важното ограничение за притежаването на оръжие ще затегне проверките на бъдещи купувачи на оръжие, осъдени за домашно насилие или извършили тежки престъпления като непълнолетни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Републиканците отказаха да направят компромис за по-широкообхватни мерки за контрол, предпочитани от демократите, включително президента Джо Байдън, като например забрана на автоматите или оръжията с голям брой патрони в пълнителите.
При гласуването в Сената късно снощи 15 републиканци се присъединиха към всички 50 демократи, които гласуваха за законопроекта. Сега той ще отиде за одобрение в Камарата на представителите, където демократите имат мнозинство и се очаква да бъде приет. След това Байдън ще го подпише и ще придобие силата на закон.
ОЩЕ: САЩ: всеки ден десетки умират от куршуми
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси