САЩ изпълниха заканата си и наложиха санкции на държавната петролна компания на Венецуела в опит да засилят натиска върху венецуелския президент Николас Мадуро, предаде БГНЕС.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин обяви, че санкциите ще предотвратят опитите на Мадуро да прехвърли още ресурси от засегнатата от тежка криза държава, докато контролът в Каракас не бъде поет от временно правителство или нов, демократично-избран кабинет.
Мнучин обяви, че базираната в САЩ дъщерна компания на държавната петролна корпорация на Венецуела Citgo ще може да продължи работата си, но всички приходи ще бъдат депозирани в блокирана сметка в САЩ. Става въпрос за блокирани активи на стойност 7 млрд. долара.
Вашингтон призова военните във Венецуела да приемат мирен преход във властта. А на специален брифинг съветникът по националната сигурност на Доналд Тръмп - Джон Болтън, обяви, че има разговори между венецуелски генерали и опозицията за смяна на властта, след като Мадуро декларира, че армията е с него. "Знаем, че има сериозни контакти между генералите от въоръжените сили на Венецуела и представители на Националното събрание", заяви Болтън. "Вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс в близко време ще се срещне с посланика, назначен от президента Хуан Гуайдо", добави Болтън.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Заради санкциите срещу държавната петролна компания във Венецуела, Мадуро каза, че Каракас ще се обърне към американски и международни съдилища, за да защити активите на Citgo – американското подразделение на държавната венецуелска нефтодобивна компания PDVSA.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
В същото време Мадуро заяви, че е готов да започне преговори с всички свои политически противници. Пред държавната телевизия той каза, че единствената цел на такива преговори би била "мир, разбиране и взаимно признаване". Преди това, лидерът на опозицията и обявил се за временен президент Хуан Гуайдо обяви, че няма да участва във "фалшив диалог".
Междувременно колумбийското министерство на отбраната опроверга информацията за възможното разполагане на 5 000 американски военнослужещи на територията на латиноамериканската страна, които в случай на нужда, да се намесят във Венецуела, съобщи колумбийският вестник Tempo. Източници от военното ведомство в Богота са заявили, че преговори за евентуално присъствие на американски войски на територията на страната, никога не са били провеждани.
Въпросът за изпращане на американски военен контингент в Колумбия беше повдигнат след като в интернет се появи снимка на съветника по националната сигурност на президента на САЩ Джон Болтън по време на брифинг за ситуацията във Венецуела. На снимката той стои на трибуната с бележник, в който се виждат написани на ръка две бележки: "5000 военни в Колумбия" и "Афганистан – приветстваме диалога". На въпрос за журналисти за възможна американска намеса във Венецуела, Болтън отговори: "Разглеждат се всички варианти".
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании