Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ уверяват, че не са във война с хутите

19 януари 2024, 06:15 часа • 2166 прочитания

САЩ не са във война с подкрепяните от Иран йеменски хуси, заяви Пентагонът, въпреки че вчера беше нанесена пета серия от удари срещу групировката в рамките на една седмица, предаде Ройтерс.

Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си

Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски

Говорителката на Пентагона Сабрина Сингх подчерта, че ударите, включително вчерашните, са имали чисто отбранителен характер.

Хутите са тези, които искат война

"Ние не сме във война с хусите", заяви тя. "Хусите са тези, които продължават да изстрелват крилати ракети, противокорабни ракети по невинни моряци. Това, което правим заедно с нашите партньори, е самозащита", отбеляза говорителката.

При последните удари са били унищожени две противокорабни ракети на хусите, които "са били насочени към южната част на Червено море и са били подготвени за изстрелване", според изявление на Централното командване на САЩ, публикувано в "Екс", отбелязва Асошиейтед прес. Пентагонът добави, че те са били извършени от изтребители Ф/A-18 на военноморските сили на САЩ.

Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия

Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви днес, че САЩ ще продължат ударите, въпреки че досега те не са спрели нападенията на хусите срещу търговски и военни кораби.

Още: Байдън: Ударите на САЩ не възпират йеменските хути, но ще продължат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес