САЩ ще започнат диалог със страните от Персийския залив за справяне с ефекта от падащите цени на петрола. Това заяви американският президент Барак Обама, който в момента е на визита в Саудитска Арабия. Същевременно Обама допълни, че нито Америка, нито петролните монархии имат интерес от конфликт с Иран. Рияд и Техеран прекъснаха дипломатическите си връзки в началото на годината.
„Въпреки ядрената сделка всички продължаваме да имаме сериозни притеснения относно поведението на Иран”, заяви Обама при закриването на конференцията на страните от Залива, в която и той взе участие.
Той обаче допълни, че „никоя от нашите нации няма интерес от конфликт с Иран”, предаде БГНЕС.
Сунитските монархии, които са традиционен съюзник на САЩ, продължават да са притеснени от затоплянето на отношенията на Вашингтон и Техеран. Вдигането на икономическите санкции върху шиитската ислямска република беше договорено именно от Запада.
Иран и монархиите подкрепят различни лагери в рамките на гражданските конфликти в Сирия и Иран.
САЩ и арабските им партньори са убедени, че сирийският президент Башар Асад трябва да напусне своя пост, заяви още Обама, като допълни че Вашингтон е за регулиране на сирийския конфликт по мирен път, но политическият преход трябва да се случи „без Асад”.
По темата за цените на петрола, САЩ и страните от Залива са се споразумели за „нов диалог на високо ниво, фокусиран върху стабилизирането на ниските цени на петрола”, заяви Обама.
Саудитска Арабия, която е най-големият световен износител на петрол, и нейните съседи бяха принудени да намалят държавните субсидии в различни сфери, както и да предприемат други мерки за справяне с възникналите дефицити.
Цените на суровия петрол паднаха от 100 долара на варел в началото на 2014 г. , до около 30 в началото на тази година, а в момента са около 40 долара. Част от причината е отказа на Рияд да намали продукцията, с цел да запази големия си пазарен дял. Иран от своя страна е против замразяване на производството, тъй като страната тепърва ще се опита да си върне позициите си на износител след вдигането на икономическите санкции.