Американският държавен секретар Майк Помпео предупреди Китай да не разпространява дезинформация за новия коронавирус, след като официално лице в Пекин популяризира теория на конспирацията относно участието на САЩ. Повече за споровете - вижте ТУК.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Помпео изрази "силни възражения" срещу усилията на Китай "да прехвърли вината за COVID-19 на САЩ" в телефонен разговор с Ян Дзиечи, висш служител по външната политика в Пекин, съобщи Държавният департамент.
Помпео "подчерта, че сега не е моментът за разпространение на дезинформация и слухове, а по-скоро време всички държави да се съберат за борба с тази обща заплаха", се казва в изявление на Държавния департамент.
Призивът идва, след като Държавният департамент в петък извика китайския посланик Цуей Тиенкай, за да отхвърли насърчаването на теорията на конспирацията - която спечели голямо внимание в социалните медии.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Говорителят на външното министерство Джао Лицян в Туитър миналата седмица и на мандарин, и на английски език предположи, че „пациент нула“, т.е. първият пациент в глобалната пандемия, може да е дошъл от САЩ - не от китайския мегаполис Ухан, откъдето за първи път се появи информация за разпространяването на вируса в края на 2019 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
"Може би американската армия е довела епидемията в Ухан. Бъдете прозрачни! Публикувайте данните си! САЩ ни дължат обяснение", написа в Туитър Джао, който е известен с провокативните си изявления в социалните медии.
Докато COVID-19 - болестта, причинена от вируса - до голяма степен е под контрол в Китай, тя е убила повече от 7000 души по света и сериозно е засегна ежедневието в западните страни, констатира АФП, предаде БГНЕС.