САЩ наложиха санкции срещу четири фирми и едно физическо лице, свързани с частната военна компания "Вагнер" - руските наемници, които преди дни възглавиха кратък метеж срещу Кремъл, предаде Асошиейтед прес.
Още: "По-лош от най-лошия сценарий": Митата на Тръмп сринаха акциите на големи американски компании
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
Санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи към американското министерство на финансите, са насочени към юридически лица в Централноафриканската република (ЦАР), Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Русия, които са свързани с група "Вагнер" и нейния основател Евгений Пригожин.
ОЩЕ: Швейцария въведе санкции за компанията на Пригожин ЧВК "Вагнер"
Санкциите нямат пряка връзка с бунта от миналата седмица. Вашингтон нееднократно е налагал санкции срещу Пригожин и ЧВК "Вагнер", включително за опити за намеса в изборите в САЩ през 2016 г.
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
Още: "Най-накрая поставяме Америка на първо място": Тръмп въведе мита за почти целия внос в САЩ (ВИДЕО)
Наказателните мерки засягат две минни компании, базирани в ЦАР и свързани с Пригожин, а също базирано в Русия ООД, което извършва продажби на злато, и компания в Дубай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
Обект на санкции е и Андрей Иванов, руски изпълнителен директор на "Вагнер груп". Американското финансово министерство твърди, че Иванов е работил с малийски правителствени служители по сделки с оръжие, минни проекти и други дейности на група "Вагнер" в Мали.
Министерството твърди, че санкционираните фирми са участвали в незаконни сделки със злато, за да финансират "Вагнер" и да могат да поддържат и разширяват въоръжените й сили в Украйна и Африка, пише БТА.
През юни страните от Г-7 се споразумяха да забранят вноса на руско злато, опитвайки се да попречат на Русия да разменя златото за по-ликвидна чуждестранна валута, която не е обект на настоящите санкции.
Още: "Много ядосаният" Тръмп и Путин лице в лице?