САЩ предложиха на страните от Г-7 да създадат дружество със специална цел, което да емитира облигации на стойност 50 млрд. долара от печалбите, генерирани от замразените руски активи. Целта е приходите да се използват за подпомагане на Украйна, съобщи Bloomberg на 21 март.
Още: Тръмп сменя и висшия американски военен генерал
Още: Тръмп призова за директни разговори между Зеленски и Путин
От началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна страните от ЕС, Г-7 и Австралия са обездвижили около 300 млрд. долара от активите на Руската централна банка. Вашингтон, Брюксел и Киев отдавна обсъждат законни начини за насочване на тези средства в помощ на усилията за възстановяване на Украйна. ЕС вече има решение: Печалбите от запорираното руско имущество да отидат в полза на Киев.
ЕС цели да предоставя на Украйна по 3 милиарда евро годишно от печалбите от замразените руски активи, като предложението на Еврокомисията е 90% от тези средства да отиват директно за закупуване на оръжие.
Още: Притиснат от водещ: Тръмп призна, че Русия е започнала войната, но отново нападна Зеленски
Още: И австрийският канцлер е против печалбите от руските активи да отидат за оръжия за Украйна
Планът на САЩ
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Тръмп е обичащ Путин предател": Стивън Кинг с нова атака срещу американския президент
Bloomberg пише, че специалното дружество, което САЩ планират, ще наеме около 280 млрд. долара от тези средства и ще ги използва за обезпечаване на облигации.
В Групата на седемте (Г-7) влизат Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ.
По-рано тази година страните от Г-7 обявиха, че разработват стратегии за емитиране на дълг в подкрепа на Украйна, като използват руските активи като предпазна мрежа за изплащане.
Още: Тръмп за Зеленски: Не мисля, че е особено важен, за да присъства на срещи
Още: Мадона бясна на Тръмп, че се мисли за крал
Още: Готов е законът, с който ЕС ще праща пари от замразени руски активи на Украйна
Президентът на САЩ Джо Байдън наскоро подкрепи американското законодателство, което ще позволи конфискуването на някои замразени руски средства и пренасочването им към Украйна, след като месеци наред не подкрепяше директното изземване на активите.
Снимка: iStock
Администрацията на Байдън е подложена на значителен натиск да разработи нови механизми за помощ на Киев, тъй като републиканците в долната камара на Конгреса на САЩ продължават да се бавят с отпускането на над 60 милиарда долара за Украйна.
В началото на 2023 г. Световната банка оценява, че общите разходи за възстановяването на Украйна ще възлязат на 411 млрд. долара. Украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба коментира по-рано тази година, че пълният размер на руските активи може да покрие над 80% от разходите за възстановяване.
Още: Унгария пак е срещу Украйна: Ще блокира печалбите от замразените руски активи
Може ли България да помогне?
Попитан дали в България има замразени руски активи, на 22 март премиерът в оставка Николай Денков отвърна пред медии в Брюксел: "Липсва приет закон, който да позволява да се замразяват активите и да се управляват. Има такъв подготвен законопроект от колеги от ДБ. Не, няма в националното законодателство такава възможност днес".