Съединените американски щати ще подкрепят диалог между Косово и Сърбия с посредничество на Европейския съюз.
Администрацията на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън заяви пред Радио Свободна Европа, че по отношение на диалога между Косово и Сърбия е важно е да се вземе всеобхватно решение.
„Решението ще доведе до взаимно признаване, ще запази суверенитета и ще укрепи демократичните институции“, каза администрацията на Байдън.
В сряда отиващият си министър-председател на Косово Авдулах Хоти изпрати писмо до държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, в което изрази ангажираност относно работата със САЩ за усилията за постигане на споразумение за нормализация със Сърбия, основано на взаимно признаване.
През март 2021 г. се навършват 10 години от началото на диалога между Косово и Сърбия. Правителството на Прищина възнамерява да получи признание за независимостта на Косово от Сърбия. Диалогът беше преустановен в края на 2018 г. след налагането на 100-процентови мита от правителството на Косово, водено от Рамуш Харадинай, върху стоки от Сърбия. По-късно те бяха премахнати от правителството на Хоти, за да продължи диалогът.
Администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп реши да посредничи в диалога, без да координира с Брюксел. Тръмп назначи Ричард Гренел за специален пратеник на процеса, докато на 4 септември 2020 г. сръбският президент Александър Вучич и Хоти подписаха в Белия дом документ за сътрудничество за икономическа нормализация.