Съединените американски щати ще подкрепят диалог между Косово и Сърбия с посредничество на Европейския съюз.
Още: Арестуваха мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото в Ню Йорк
Още: Тръмп си хареса милиардер за зам.-министър на отбраната
Администрацията на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън заяви пред Радио Свободна Европа, че по отношение на диалога между Косово и Сърбия е важно е да се вземе всеобхватно решение.
„Решението ще доведе до взаимно признаване, ще запази суверенитета и ще укрепи демократичните институции“, каза администрацията на Байдън.
В сряда отиващият си министър-председател на Косово Авдулах Хоти изпрати писмо до държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, в което изрази ангажираност относно работата със САЩ за усилията за постигане на споразумение за нормализация със Сърбия, основано на взаимно признаване.
Още: Канадският премиер губи подкрепа в партията си
Още: Доналд Тръмп сигурен, че Мъск никога няма да стане президент
През март 2021 г. се навършват 10 години от началото на диалога между Косово и Сърбия. Правителството на Прищина възнамерява да получи признание за независимостта на Косово от Сърбия. Диалогът беше преустановен в края на 2018 г. след налагането на 100-процентови мита от правителството на Косово, водено от Рамуш Харадинай, върху стоки от Сърбия. По-късно те бяха премахнати от правителството на Хоти, за да продължи диалогът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп реши да посредничи в диалога, без да координира с Брюксел. Тръмп назначи Ричард Гренел за специален пратеник на процеса, докато на 4 септември 2020 г. сръбският президент Александър Вучич и Хоти подписаха в Белия дом документ за сътрудничество за икономическа нормализация.