Съединените щати наложиха мита за стоки за 7,5 милиарда долара на Европейския съюз, въпреки заплахите за ответни действия. Сред засегнатите от митата са „Еърбъс“, френските вина и шотландското уиски, предаде AFP.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Митата, които влязоха в сила след полунощ вашингтонско време, се появиха, след като разговорите между представители на Европа и САЩ не успяха да постигнат отмяна.
Одобрената от СТО атака на президента на САЩ Доналд Тръмп влиза в сила, докато Вашингтон е затънал в търговска война с Китай и може допълнително да дестабилизира глобалната икономика.
Наказателните мита взимат на мушка самолети за гражданска авиация от Великобритания, Франция, Германия и Испания - страните, работят по „Еърбъс“ - които сега ще струват с 10 процента повече, когато се внасят в САЩ.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Но митата са насочени и към потребителски продукти като френско вино, които Тръмп обеща да атакува през последните месеци. Вината от Франция, Испания и Германия вече ще се бъдат посрещани отвъд Атлантика от 25-процентови мита.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Изказвайки се във Вашингтон часове преди влизането в сила на митата, министърът на икономиката на Франция Брюно льо Мер предупреди, че този ход ще има сериозни последствия.
„Европа е готова да отмъсти в рамките на нормите на СТО“, каза той пред репортерите малко след среща с министъра на финансите на САЩ Стивън Мнучин в кулоарите на годишната среща на Международния валутен фонд.
"Тези решения биха имали много негативни последици както от икономическа, така и от политическа гледна точка."
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Льо Мер също предупреди САЩ да не откриват нов фронт в търговските си конфликти и отново призова за решение по договаряне. Във времена, когато глобалната икономика се забавя, „Мисля, че нашата отговорност е да направим всичко по възможностите си за избягване на такъв конфликт“.
Европа от своя страна може да наложи наказателни мита от следващата година, с които ще атакува субсидирането на „Боинг“.
В Европа има и друго голямо главоболие, тъй като Брюксел очаква в средата на ноември Тръмп да изпълни заканата си за налагане на наказателни мита върху вноса на коли от Стария континент.
Такъв удар ще засегне най-болезнено автомобилния сектор на Германия, въпреки че великани в сектора като Volkswagen и BMW имат производствени мощности и в САЩ.
Тръмп прегърна протекционистично отношение към вноса на стоки в широк спектър, констатират наблюдатели.
През юли 2018 г. Тръмп и председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер уж се договориха за примирие в конфликта, за да се проведат търговски преговори, но до момента разговорите не са стигнали до никъде.